The role of trade unions in improving the performance of workers in Cameroon
Kamerun'da işçilerin performansını iyileştirmede sendikaların rolü
- Tez No: 697336
- Danışmanlar: DR. UĞUR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sendika, çalışma koşullarını korumak veya iyileştirmek amacıyla çalışanların veya maaşlıların sonsuza kadar sürecek bir ortaklığı olarak tanımlanır. Bu araştırmanın teorik çerçevesini oluşturmak için Standart Ekonomik ve Endüstriyel Demokrasi kavramları kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Kamerun'da işçi performansının iyileştirilmesinde sendikaların oynadığı rolü incelemektir. Vaka çalışması olarak öğretmenler ve sürücü sendikaları kullanıldı. Metodoloji araştırmada esastır; Bu bağlamda, çalışmada kullanılan anketler ve yapılandırılmış görüşme yöntemleri ile hem nicel hem de nitel araştırma tasarımından yararlanılmaktadır. Kategorik veriler oranlar ve frekanslar olarak analiz edilmiş ve kategorik değişkenler arasındaki ilişki Chi-Squar testi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık, p-değeri
Özet (Çeviri)
A labour or trade union is defined as an everlasting partnership created by workers or salary earners for the aim of preserving or ameliorating their working conditions. The Standard Economic and the Industrial Democracy theories were used to form the theoretical framework of the study. The main objective of this study is to investigate the role trade unions play in improving employee-performance in Cameroon. As care study, the teachers and drivers' unions were used. Methodology is an essential factor in any scientific research; in this regard, the quantitative and qualitative research designs were used. Questionnaires as well as structured interviews were also used. Categorical data was analysed as proportions and frequencies and the relationship amongst categorical variables was evaluated using Chi-Square test. Statistical significance was set at a p-value