610910 GTİP numaralı tekstil ürünlerinin hedef pazarının AHP yöntemi ile belirlenmesi
Determining the target market of textile products of HS Code 610910 with AHP method
- Tez No: 697351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Türkiye'nin Avrupa pazarındaki belirli ülkeler arasında 610910 GTİP numaralı tekstil ürünlerinin hedef pazarının AHP yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamın ilk bölümünde ihracatın kavramı, ihracat türleri ve ihracatın öneminden bahsedilmiş olup uluslararası pazarlama planlaması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin vermiş olduğu devlet teşvikleri açıklanmıştır. Çalışmamın son bölümünde ise; 610910 GTİP Numaralı tekstil ürünlerinin hedef pazarı, seçilmiş Avrupa Birliği ülkeleri arasından AHP yöntemi ile önem sırasına göre belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the target market of the textile products of HS Code 610910 among selected countries in the European Union with the AHP method. In the first part of our study, the concept of export, export types and the importance of exports are mentioned and international marketing planning and government incentives given by the Republic of Turkey are explained. In the last part of this study, the target market of textile products with HS Code 610910 was listed in order of importance among the countries that are members of the European Union.