Monetary policy and the route to de-dollarization in post crisis Russia
Kriz sonrası Rusya'da para politikası ve de-dollarizasyon sürecine yönelim
  1. Tez No: 697362
  2. Yazar: EGE UYAR
  3. Danışmanlar: DR. SERPİL KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dolarizasyona kıyasla daha yeni bir kavram olan de-dolarizasyon hem dolarizasyon, hem de dolarizasyon histerezisinden kaynaklı krizler sonucunda popüler hale gelmiştir. Dolarizasyon ile karşılaştırıldığında; bu konudaki kaynaklar sınırlı sayıda olup, hiçbiri teorik açıklama ile örneklemeyi aynı anda içeren bütünleyici bir yaklaşım benimsememiştir. Tamamlayıcı bir yaklaşım benimsemeyi hedefleyen bu çalışma; de-dolarizasyona teorik bir açıklık getirmekte ve bu teorik kavramı, siyasi arka plan, küresel krizler ve makroekonomik eğilimleri dikkate alarak Rus ekonomisi ile örneklendirmektedir. Çıkarılan sonuçlar, doğrudan diğer çalışmalardan alıntılanan veya resmi veri tabanlarından elde edilen grafik ve tablolarla desteklenmiştir. Bunun yanında, Rusya'nın de-dolarizasyon politikasını incelemek için 2013 Ocak-2019 Aralık zaman aralığı için özel bir grafik analizi yapılmıştır. Söz konusu grafik analizinin sonuçlarına dayanarak Rusya ekonomisi için yorumlamalara yer verilmiş ve Rusya'nın dolardan arınma politikası hakkında ileride yapılacak olan çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
De-dollarization is a new age concept comparing to dollarization, became popular as the result of crises, originating from dollarization and also dollarization hysteresis. Comparing to dollarization; there is limited resources on de-dollarization and none of them adopted a supplementary approach which gives theoretical approach and exemplifies this case in the same study. Aiming to adopt a supplementary approach; this study makes a theoretical clarification to de-dollarization and exemplifies this theoretical concept with Russian economy taking the political background, global crises, and macroeconomic trends into account. The claims are supported with figures and tables, quoted directly from other studies, or obtained from official datasets. Besides, a special graphical analysis for Russian de-dollarization policy is given from 2013 January to 2019 December. According to this graphical analysis, interpretations related to Russian Federation economy are stated and suggestions are given for further studies researching Russian Federation de-dollarization policy