Çevresel sürdürülebilirlik stratejileri: Türkiye'deki on büyükşehir belediyesinin karşılaştırmalı bir incelemesi
Environmental sustainability strategies: Comparative analysis of ten metropolitan municipalities in Turkey
  1. Tez No: 697367
  2. Yazar: SELİN SOYDAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya nüfusu büyük bir hızla kentleşmekte, bu durumun yakın gelecekte de devam etmesi beklenmektedir. Bu süreç, kentsel alanların sürdürülebilirliği meselesini hem araştırmacılar hem de politika yapıcılar için tartışmaların merkezine oturtmuştur. Kentsel sürdürülebilirlik, bir şehrin sosyal, ekonomik ve fiziki çevre konularındaki gelişiminin devamlılığını ifade eder. Bu üç boyut içinde çevresel sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve doğal alanların yaygın tahribatı nedeniyle kritik öneme sahiptir. Kent yönetimleri (belediyeler), bu tahribatı önlemekle, doğal yaşamın toplumsal ve ekonomik gelişmeyle dengesini kurmakla ve kent sakinlerinin uzun vadeli sağlığını ve mutluluğunu korumaya yönelik stratejiler geliştirmekle yükümlüdürler. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin çevresel sürdürülebilirlik stratejilerini ve uygulamalarını Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde detaylı şekilde incelemektir. Bunun için toplam on belediyeye ait beş-yıllık stratejik planlar içerik analizine tabi tutulmuş, elde edilen bulgular ek ikincil verilerle desteklenmiştir. Araştırma bulguları, incelenen belediyeler arasında hem stratejik yaklaşım ve yönetim açısından, hem de öncelenen çevresel konular açısından önemli farklılıklar bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The world population is rapidly urbanizing and this situation is expected to continue in the near future. This process has placed the issue of sustainability of urban areas at the center of discussions for both researchers and policy makers. Urban sustainability refers to the continuous development of a city in social, economic and environmental aspects. Among these three dimensions, environmental sustainability has a critical importance due to climate change and widespread destruction of natural spaces. City administrations (municipalities) are responsible for preventing this destruction, balancing natural life with social and economic development, and creating strategies to protect the long-term health and well-being of residents. The aim of this study is to examine the environmental sustainability strategies and practices of metropolitan municipalities in Turkey within the framework of the United Nations Sustainable Development Goals. For this purpose, the five-year strategic plans of ten municipalities were subjected to content analysis and the findings were supported by additional secondary data. The research findings reveal that there are significant differences among the examined municipalities in terms of both strategic approach and management, and the specific environmental issues they have been working on.