A qualitative study of feedback literacy in higher education: Uncovering enhancing and impeding factors
Yükseköğretimde geri bildirim okuryazarlığı üzerine nitel bir araştırma: Geri bildirim okuryazarlığını arttıran ve azaltan faktörler
- Tez No: 697369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Geri bildirim okuryazarlığı, bir öğrencinin geri bildirimi anlayabilme, değerlendirici yargıda bulunabilme ve geri bildirimi bir diğer çalışmaları veya öğrenmeyi geliştirmek için kullanabilme kabiliyetleri ve eğilimleridir. Bu çalışma ise geri bildirim türlerini, miktarını ve zamanlamasını; geri bildirim okuryazarlığı göstergelerini; geri bildirim kullanımını arttıran ve azaltan faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma sorularını yanıtlamak için temel nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya Ankara'da bulunan iki devlet üniversitesi ve bir özel üniversitede İngilizce Öğretmenliği programına kayıtlı 39 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler ise yarı- yapılandırılmış görüşme tekniği yoluyla toplanmıştır. Kod ve temaların oluşturulması amacıyla nitel veriler tümevarımsal içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Kodlama sürecinde sürekli olarak dört kategoriden oluşan araştırma sorularına odaklanılmıştır: geri bildirim türleri, miktarı ve zamanlaması, geri bildirim okuryazarlığı, geri bildirim okuryazarlığını arttıran ve azaltan faktörler. Çalışmanın bulguları, geri bildirim miktarının ve zamanlamasının değerlendirme yöntemlerinin yanı sıra öğretmen, çalışma ve hata sayısına göre farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca geri bildirim okuryazarlığının göstergelerinin geri bildirimin değerini anlama, değerlendirici karar verme, duyguları kontrol etme ve geri bildirim sonuçlarını uygulama olduğu belirlenmiştir. Geri bildirim okuryazarlığını arttıran ve azaltan faktörlerin ise öğretim bağlamı, geri bildirim özellikleri, öğrenci rolleri/özellikleri ve sosyal bağlam olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Feedback literacy refers to learners' competence and tendency to understand feedback information, make an evaluative judgment and use it to improve work and learning. The present study attempted to unveil feedback types, amount, and timing; and the indicators of feedback literacy along with the enhancing and impeding factors for feedback literacy. To answer the research questions of the study, a basic qualitative research design was employed. In total, 39 undergraduate students enrolled in English Language Teaching Program of two public universities and one private university in Ankara, Turkey, participated in the study. Semi-structured interviews were used to collect data. An inductive content analysis of qualitative data was conducted to generate codes and themes. During the coding process, the focus was constantly on the research questions consisting of four categories: feedback type, amount, and timing; feedback literacy; factors enhancing feedback literacy; and factors impeding feedback literacy. As a result, the findings of the current study revealed that the amount and timing of feedback depended on assessment methods and other factors such as task, teacher, and the number of mistakes. The indicators of student feedback literacy encompassed appreciating feedback, making judgment, managing affect, and taking action. Lastly, the factors both enhancing and impeding feedback literacy were found to be comprised of instructional factors, feedback characteristics, learner characteristics, and social factors.