Ready Made kavramının 1980 sonrası Türk heykel sanatında üretim biçimlerine etkileri ve bir sergi
The effects of Ready Made concept on production forms in Turkish sculpture art after 1980 and an exhibition
- Tez No: 697374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de de Ready Made kavramının Türk sanat tarihi içerisinde gelişimi, yurt dışındaki gelişmeleri takip eden sanatçılar ile birlikte olmuştur. Bu sanatçıların bir kısmı eğitim bursları ile bir kısmı kendi çabaları ile gitmişlerdir. Yurt dışında güncel olarak sanat tartışmalarının etrafında aldıkları eğitimler sonrasında Türkiye'de halihazırda soyut sanat figüratif sanat tartışmaları sürerken; yurt dışından geri gelen sanatçılar işleri ile birlikte tartışma ortamına yeni bir soluk getirmişlerdir. Ready Made kavramı da böyle bir süreçten sonra artık Türk heykel sanatı ortamına girmiştir. Yeni Eğilimler Sergileri, Öncü Türk Sanatından Bir Kesit Sergileri, A,B,C,D, Joseph Beuys Anısına Bir Başka Sanat, ve Toplu Sergi sergileri büyük önem taşımaktadır. kavramsal açıdan ise Sanat Tanımı Topluluğu'nun dönemin önemli bileşenlerinden biri olduğu görülür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the concept of Ready Made was examined in Turkish art history, together with the artists who followed the developments abroad. Some of these artists went with educational scholarships and some with their own efforts. The concept of Ready Made has entered the Turkish sculpture art scene after such a process. New Trends Exhibitions, A Section of Pioneering Turkish Art Exhibitions A, B, C, D exhibitions, Another Art in Memory of Joseph Beuys, Collective Exhibition, are of great importance. Conceptually, it is seen that the Art Definition Society was one of the important components of the period.