Kamu muhasebesinde ilke, esas ve etik: Uygulamalı bir alan araştırması
Principles, essentials, and ethics in public accounting: An applied field study
  1. Tez No: 697375
  2. Yazar: SİNAN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. PEYAMİ SEFA ÇARIKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Muhasebe bilimi özellikle son yüzyılda mevcut ticari faaliyetlerin artışı ve devamlı büyüyen kapitalizmin kendine has kazanma arzusu ile hem ülkemizde hem de uluslararası boyutta önemli bir konuma ulaşmıştır. Bu bağlamda muhasebe kayıtları ile şirketlerin ve kamudaki kuruluşların ne tür faaliyetler içerisinde olduğunu tam olmasa dahi kısmen anlayabilmek mümkün hale gelmiştir. Muhasebe mesleğinin ülkemizde özel sektör anlamında kamuoyu tarafından genel olarak ağır sorumlulukları bulunan ve stres yükünün fazlaca olduğu bilinmektedir. Ancak madalyonun diğer yüzü olan kamu sektöründe ise kamuoyunun bu konuda ne denli bilgi sahibi olduğu tam olarak bilinmemektedir. Söz konusu kamu alanında çalışan ve bu mesleği yerine getirmekle görevli kamu personelinin ilke esas ve etik konusunda yaşamış oldukları sorunların neler olduğu, uygulamalı bir alan araştırması sonucunda elde edilen bulgularla incelenecektir. Muhasebe mesleğinin tarafsızlık, gizlilik, dürüstlük, güvenirlik ve sorumluluk gibi ilkeleri bu mesleğin gerekli esaslarıdır. Ancak bu değerler özel sektörde olduğu kadar kamuda da yok olmaya başlamıştır. Bu çalışma ile günümüzde olabildiğince sıradanlaştırılan, fazla önem arz etmeyen muhasebe mesleğini ve bu mesleği icra eden kamu çalışanlarına Bitlis ilinde bulunan bazı kamu kurum ve kuruluşlar bağlamında değinilmeye çalışılacaktır. Muhasebe alanında özellikle son yıllarda artan etik dışı uygulamalar, ilkesizlikler ve kural dışı uygulamaların kamu sektöründeki yansıması, söz konusu bu görevi kamuda sürdürmeye çalışan personelin ise ne tür zorluklarla karşılaştığı ve bunlarla nasıl başa çıktığı incelenecektir. Bu çalışma ile özellikle kamu sektöründe olabildiğince göz ardı edilen bu mesleğe ve çalışanların sorunlarına farklı bir bakış açısıyla bakmaya çalışılacaktır. Yapılan araştırma neticesinde kamu muhasebesi alanında çalışan memur ve yönetici düzeyindeki personelin etik, aidiyet, görev bilinci, ödül ve ceza ve teknolojik gelişmeler hakkında birim içi ve kamu muhasebesi anlamında büyük oranda farklı fikirlere sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Accounting science has reached an important position both in Turkey and internationally, especially in the last century, with the increase in existing commercial activities and the constantly growing capitalism's unique desire to earn. In this context, it has become possible to a large extent to understand what kind of activities private companies and public institutions are engaged in through accounting records. It is known by the public that the accounting profession has heavy responsibilities and high stress load in terms of the private sector in Turkey. However, in the public sector, which is the other side of the coin, it is not known exactly how much the public knows about this issue. The problems experienced by the public personnel working in the public sector and in charge of fulfilling this profession have been examined with the findings obtained as a result of an applied field research. Principles such as impartiality, confidentiality, honesty, reliability, and responsibility are indispensable principles of the accounting profession. However, these values have begun to disappear in the public sector as far as in the private sector. Within this thesis, it will be mentioned the accounting profession, which is banalized and not given enough importance today, and the problems experienced by public employees who practice this profession in the context of some public institutions and organizations in the province of Bitlis. The reflection of unethical practices and unprincipled behaviours in the public sector in the field of accounting especially in recent years, what kind of difficulties the personnel in the public face while trying to maintain this duty and how they try to cope with these difficulties are analysed. In this study, it has been tried to look at the accounting profession, which is ignored in the public sector, and the problems experienced by those working in this field from a different perspective. As a result of the research, it has been understood that the personnel at the level of civil servants and managers working in the field of accounting in the public sector have widely different ideas about ethics, belonging, sense of duty, reward-punishment and technological developments in terms of internal and public accounting.