Primipar kadınların anneliğe uyum sağlamasında evlilik uyumunun ve evlilik niteliğinin etkisi
The efeect of marriage condition and marriage quality on primipare women's adaptation to maternity
  1. Tez No: 697380
  2. Yazar: ZEYNEP ESRANUR MOTORCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma primipar kadınların anneliğe uyum sürecinde evliliğe uyumun, evlilik niteliğinin ve kadının sahip olduğu demografik değişkenlerin etkisini araştırmak için yapılmıştır. Çalışmada evli ve ilk defa çocuk sahibi olan çiftlerin evlilik uyumu ve evlilik niteliğinin annelik uyumu üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Gebelik döneminden sonra, doğumun gerçekleşmesiyle birlikte aileye yeni bir birey katılır. Yalnızca anne için değil, baba için de bu bir uyum sürecidir. Dünyaya yeni gelen bireyin sağlıklı bir gelişim dönemi geçirebilmesi için anneliğe uyum süreci oldukça önemlidir. Anneliğe uyum ile ilgili literatürü taradığımızda anneliğe uyumu etkileyen birçok faktör olduğunu belirledik. Evrensel bir tanım olarak ailenin temeli kabul edilen evlilik, iki insanın bir hayatı birlikte yaşamaya karar vermesi ile başlar ve bu süreçte olumlu-olumsuz birçok deneyim birlikte yaşanır. Ebeveyn olmaya karar vermek bu deneyimlerden en önemli ve hayata ciddi değişimler katacak bir süreçtir. Eşler arasındaki ilişkinin niteliği, yaşam ve iletişim biçimlerinin çocuğun gelişimi ve annenin anneliğe uyum sürecini önemli ölçüde etkilediğini düşünerek yapılan bu çalışmanın literatüre önemli ölçüde katkı sağladığı düşünülmektedir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama esnasında katılımcıların gönüllülüğü temel alınmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden katılımcılara dört bölümden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Barkin Annelik Fonksiyonu Ölçeği', 'Evlilikte Uyum Ölçeği' ve 'İlişki Niteliği Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Konya'da yaşayan aileler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise Konya'da yaşayan 400 aile bireyine ulaşılmıştır. Toplanan veriler SPSS 23.0 paket program ile değerlendirilmiş, verilerin tanımlayıcı istatistikleri yüzde dağılımı ve ortalama ile analiz edilmiştir. Araştırmanının sonucuna göre evlilik uyumu ve evliliğin niteliği anneliğe uyumu anlamlı ölçüde etkilemektedir. Evlilik uyumu ve evlilik niteliği yüksek olan çiftlerde kadının anneliğe uyumu daha kolay gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of marital adjustment, marital quality and demographic variables of women on the process of adaptation to motherhood of women who are mothers for the first time. In the study, the effects of marital adjustment and marital quality of married couples who have children for the first time on maternal adjustment were determined. After the pregnancy period, a new individual joins the family with the birth. This is a process of adjustment not only for the mother, but also for the father. The process of adaptation to motherhood is very important for the newly born individual to have a healthy development period. When we searched the literature on adjustment to motherhood, we determined that there are many factors affecting adjustment to motherhood. Marriage, which is accepted as the basis of the family as a universal definition, starts with the decision of two people to live a life together, and many positive and negative experiences are experienced together in this process. Deciding to be a parent is one of the most important of these experiences and a process that will bring serious changes to life. Considering that the quality of the relationship between spouses, life and communication styles affect the development of the child and the mother's adaptation to motherhood, this study is thought to contribute significantly to the literature. The survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. Data collection was based on the volunteerism of the participants. A data collection tool consisting of four parts was applied to the participants who agreed to participate in the study. The data were obtained using the 'Personal Information Form', the 'Barkin Maternal Function Scale', the 'Marriage Adjustment Scale' and the 'Relationship Quality Scale'. The population of the research consists of families living in Konya. In the sample of the study, 400 family members living in Konya were reached. The collected data were evaluated with the SPSS 23.0 package program, and the descriptive statistics of the data were analyzed with percentage distribution and average. According to the results of the research, marital adjustment and the quality of marriage significantly affect adjustment to motherhood. In couples with high marital adjustment and marital quality, women's adaptation to motherhood is easier.