Kimyasal türler arası zayıf etkileşimler konusunda dört aşamalı kavram testi geliştirme
Development of four-tier conception test on the weak interaction between chemical particles
  1. Tez No: 697381
  2. Yazar: DİDEM KURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Kimyasal türler arası zayıf etkileşimler konusu lise öğrencilerinin öğrenmekte zorlandıkları kimya konularından biridir. Bu çalışma ile lise onuncu sınıfta okuyan öğrencilerin, kimyasal türler arası zayıf etkileşimler konusundaki kavram yanılgılarını belirlemek için, sonuçları güvenilir ve geçerli olan, dört aşamalı bir kavram testi geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla geliştirilen Kimyasal Türler Arası Zayıf Etkileşimler Kavram Testi (KTAZEKT) her biri dört aşama içeren 30 sorudan oluşmaktadır. Geliştirilen test 372 onuncu sınıf öğrencisine uygulanmıştır. KTAZEKT'den elde edilen verilerin güvenirliğini test etmek için doğru cevap puanlarının ve kavram yanılgısı puanlarının Cronbach alfa (α) güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. KTAZEKT'den elde edilen verilerin geçerliğini test etmek için ise doğru cevap puanları ile eminlik puanları arasındaki ilişki düzeyine bakılmış, yanlış sebepli doğru, doğru sebepli yanlış ve bilgi eksikliği frekans ve yüzdeleri hesaplanmış ve keşfedici faktör analizi yapılmıştır. Alan yazına“Aynı atomlardan oluşan bileşikler moleküler yapılı değildir.”ve“Van der Waals kuvvetleri yalnızca moleküller arasında görülür.”gibi kavram yanılgıları kazandırılmıştır
Özet (Çeviri)
The subject of interactions between chemical species is one of the chemistry subjects that high school students have difficulty in learning. In this study, it was aimed to develop a reliable and valid four-tier misconception test to determine the misconceptions of tenth grade high school students about weak interactions between chemical particles. The Weak Interactions Between Chemical Particles Concept Test (WIBCPCT) developed for this purpose consists of 30 questions, each of which includes four stages. The developed test was applied to 372 tenth grade students. To test the reliability of the data obtained from WIBCPCT, the Cronbach alpha (α) reliability coefficients of the correct answer scores and misconception scores were calculated. In order to test the validity of the data obtained from the WIBCPCT, the relationships between the scores obtained from the correct answers at different stages of the WIBCPCT and the confidence scores were examined, the percentages of false negatives, false positives and lack of knowledge were calculated. Furthermore, exploratory factor analysis was performed using the correct answers in the WIBCPCT.“Compounds made of the same atoms are not molecular.”and“Van der Waals forces only occur between molecules.”are the one of the new misconceptions added to the literature.