I. Haçlı Seferinden III. Haçlı Seferinin sonuna kadar Doğu Akdeniz'de Müslüman–Haçlı ittifakları
Christian–Muslim allaiances in Eastern Mediterraneanfrom first crusade to the end of Third Crusade
- Tez No: 697387
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
1096-1192 yıllarını kapsayan ilk üç Haçlı Seferi, önemi itibariyle en önde gelen seferlerdendir. Bu seferler sırasında Doğu Akdeniz'de Haçlılar, Selçuklular, Fâtımîler ve çeşitli emîrlikler arasında birçok kez çatışmalar yaşandığı gibi ittifaklar da kurulmuştur. Bu ittifakların muhteviyatı çeşitli şekillerde oluşmuştur. Müslümanlar tarafından kurulan ittifaklar, daha fazla iç çekişmeyi doğurmuş ve bu sebeple kendi aralarında bir sancak altında toplanmaları uzun süre mümkün olmamıştır. Haçlılar da kendi aralarındaki çekişmelerden dolayı Müslüman emîrlerle ittifaklara yönelmiş, Levant'ta kalıcı olmanın yollarını aramışlardır. Bu karşılıklı girişimler taraflara kısa vadeli birtakım kazanımlar sağlasa da nihaî sonucu değiştirmemiştir. Bunda, süreç içerisinde Zengî Atabeyliği'nin Suriye ve Mısır'ı tek çatı altında toplamasının büyük etkisi olduğu gibi, Haçlılar'ın Müslümanlara karşı birçok yönden dezavantajlı olmasının da büyük etkisi olmuştur. Bu çalışmada, birbirinden çok farklı iki toplumun, zaman içerisinde sosyo-kültürel açıdan birbiriyle olan yakınlaşmaları, kaynaşmaları ve siyasî ittifaklar ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The first three Crusades covering the period between 1096 and 1192 are the most prominent in terms of importance. During these campaigns, there were many conflicts among the Crusaders, Seljuks, Fatimids and various emîrîties in the eastern Mediterranean, as were alliances too. The content of these diplomatic activities has been varied. Alliances established by Muslims did not allow for a long time to gather under a banner among themselves, as they created more internal strife. The Crusaders turned to make alliances with Muslim emirs due to the conflicts among themselves and sought ways to preserve their existence in the Levant. Although these mutual initiatives provided some short-term gains to the parties, they did not affect the result much. In this process, the disadvantage of the Crusaders against Muslims in many ways had a great effect, as well as the fact that the Zengî Atabeylik gathered Syria and Egypt under a single roof. In this study, the convergence, fusion, and political alliances of two very different society and with each other in socio- cultural time have been examined.