Hafızlık proje okullarında hafızlık eğitimi alan öğrencilerin psiko-sosyal durumları ile motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psycho-social status and motivation levels of students who take hafiz education in hafiz project schools
- Tez No: 697388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hafızlık eğitimi; İslam tarihi boyunca ilgi gören, uzun ve meşakkatli bir süreci içeren dînî bir eğitim türüdür. Bu doğrultuda ülkemizde, yaygın eğitim kısmında Diyanet İşleri Bakanlığı'na bağlı Kur'an kursları, örgün eğitim kısmında ise Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi doğrultusunda hafızlık eğitimi verilmektedir. Araştırma Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi öğrencilerinin, psiko-sosyal durumlarını ve motivasyon düzeylerini ölçmeyi amaçlamaktadır. Nicel tarama modelinde tasarlanan bu araştırmada“Hafızlık Eğitimi Psiko-Sosyal Durum Ölçeği”ve“Hafızlık Eğitimi Motivasyon Ölçeği”veri toplama aracı olarak belirlenmiştir. Araştırma örneklemini, 120 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler SPSS aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri analizlerinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, t-Testi, Mann Whitney U Testi, Anova ve Kruskal Wallis H testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda Hafızlık öğrencilerinin psiko-sosyal durumları ve motivasyon düzeylerinin bağımsız değişkenlere göre farklılık arz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hafiz education; it is a type of religious education that has attracted attention throughout the history of Islam and includes a long and arduous process. In this direction, in our country, Qur'an courses affiliated to the Ministry of Religious Affairs in the non-formal education part, and in the formal education part, in line with the Hafız Project with Formal Education, hafiz training is provided. The aim of the research is to measure the psycho-social status and motivation levels of the students of the Education In Memorization The Quran Project. In this study, which was designed in a quantitative survey model,“Memory Education Psycho-Social Status Scale”and“Memory Education Motivation Scale”were determined as data collection tools. The research sample consists of 120 students. Data were analyzed via SPSS. Descriptive statistical methods, t-Test, Mann Whitney U Test, Anova and Kruskal Wallis H tests were used in data analysis. As a result of the research, it was determined that the psycho-social status and motivation levels of Hafiz students differ according to the independent variables