Oyun, müzik ve giyim-kuşam örnekleminde Samsun mübadilleri
Samsun refugees in the sample of play, music and clothes
- Tez No: 697400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Selanik'ten Anadolu'ya 1924 yılında yapılan zorunlu göçler neticesinde pek çok mübadil Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yerleştirilmiştir. Bu bölgelerden birisi de Samsun ilidir. Samsun merkez başta olmak üzere belirli ilçe ve köylerde bu mübadiller yaklaşık bir asırdır yaşamaktadırlar.“Oyun, Müzik ve Giyim-Kuşam Örnekleminde Samsun Mübadilleri”başlıklı bu çalışmada, öncelikle bu alanda yapılmış olan tarihî, siyasi, ekonomik, demografik ve kültürel çalışmalar taranarak yerli ve yabancı kaynaklar araştırılmış, konunun birinci bölümünde bu araştırmalar sonucundaki tarihî süreç ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ulaşılan bilgiler doğrultusunda Samsun ili kültürü ve Samsun ili mübadillerinin kültürü, halk oyunları, giyim-kuşam ve müzik bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın merkezini Samsun yöresi mübadil halk oyunları, müziği ve giyim kuşamı oluşturmaktadır. Giriş bölümünde genel bilgiler verilmiş olup çalışmanın ana bölümünde; Samsun yöresi ve Samsun mübadillerinin halk oyunları, müziği ve giyim kuşamları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen bilgiler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the forced migration from Thessaloniki to Anatolia in 1924, many refugees were settled in various regions of Anatolia. One of these regions is the province of Samsun. These refugees have been living in certain districts and villages, especially in the center of Samsun, for about a century. In this study titled“Samsun Refugees in the Sample of Play, Music and Clothes”, first of all, historical, political, economic, demographic and cultural studies in this field were scanned. Local and foreign sources were researched. In the first part of the subject, the historical process that emerged as a result of these researches was tried to be revealed. In line with the information obtained, the culture of Samsun and the culture of the refugees of Samsun were comparatively examined in the context of folk dances, clothes and music. The focus of this study is the refugee folk dances, music and clothes of the Samsun region. General information is given in the introduction. In the main part of the study, folk dances, music, and clothes of the Samsun region and Samsun refugees were examined and compared. In the direction of the information obtained, evaluations were made in the result part.