Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun Dünkü Türkiye serisi Selçuklu Üçlemesi (Kilit, Anahtar, Kapı)'nde millî kimlik unsurları
National Identity Elements in Yesterday's Turkey Series Seljuk Trilogy (Kilit, Anahtar, Kapı)
- Tez No: 697401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mustafa Necati Sepetçioğlu Türk milletinin tarihî seyrini romanlarında işleyen, Selçuklular devrinden çok partili hayata kadar Türk tarihini romanına aksettiren Türk edebiyatındaki tarihî roman yazarlarındadır. Birçok türde eser veren yazar tarihî romanlarıyla tanınmaktadır. Mustafa Necati Sepetçioğlu'nun romanları, Türk milletinin Anadolu ve Kıbrıs'taki tarihî seyrini konu edinmektedir. Dünkü Türkiye, Bugünkü Türkiye, Çanakkale, Kıbrıs ve biyografik romanları ile bir Türk yazarı olarak Türk milletini anlatmaktadır. Dünkü Türkiye Serisi'nin ilk üç kitabı olan Kilit, Anahtar ve Kapı romanlarında İslâmiyet'i kabul eden Selçukluların Anadolu topraklarına gelişi, gaza ve fetihlerle Anadolu'yu ve Urumeli'ni vatanlaştırması anlatılmaktadır. Yazar bu üç romanıyla hem Türk tarihini hem de Türk kimliğini, tarih ve millet şuuru, inanç unsuru, vatan olgusu, gelenek, görenek ve töre bağlamında ortaya koymaktadır.“Dünkü Türkiye Serisi Selçuklu Üçlemesinde (Kilit, Anahtar, Kapı) Millî Kimlik Unsurları”adlı bu çalışmada, kronolojik olarak ele alınan romanlarda millî kimlik unsurları incelenmiştir. Tarih şuuruyla geçmiş ve an arasında bağlantının kurulduğu, millet ve soy bilinci ile aidiyet ve mensubiyet hissinin ortaya konulduğu, vatan olgusu ile coğrafyanın kutsal bir toprak parçası haline dönüştürüldüğü, gelenek, görenek ve töre ile millî bir hayatın yaratıldığı romanlarda millî kimlik unsurları etraflıca işlenmiştir. Türk edebiyatında tarihi roman türünün öncü adlarından birisi olan Mustafa Necati Sepetçioğlu, romanlarında millî kimlik unsurlarını Türk milletinin tarihsel köklerinden ve öz karakterinden kaynaklı bir olgu olarak ele almıştır. Romanlarda, tarih, soy, millet, inanç, gelenek, görenek ve töre gibi millî kimlik unsurları belli bir plan dâhilinde öğretici nitelikte ele alınmıştır. Sepetçioğlu'nun Türk millî kimliğini hangi olgular üzerinden inşa ettiği incelenmektedir. İnşa süreci; Türk milletinin tarihsel köklerinden alınan referanslar, toplumsal yaşamını düzenleyen ve şekillendiren inanç unsurları, toprak parçasının vatan haline dönüştürülüp milletin kaderiyle özdeşleştirilmesi yoluyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Necati Sepetçioğlu is one of the authors of historical novels in Turkish literature, who depicts the historical course of the Turkish nation in his novels and reflects the Turkish history from the Seljuk period to the multi-party life in his novel. The author, who works in many genres, is known with his historical novels. The historical novels of Mustafa Necati Sepetçioğlu deal with the historical course of the Turkish nation in Anatolia and Cyprus. He tells Turkish nation with his novels of Yesterday's Turkey, Today's Turkey, Çanakkale, Cyprus and biographical novels, as a Turkish novelist. In the novels of Kilit, Anahtar and Kapı, which are the first three books of Yesterday's Turkey Series, the arrival of the Seljuks, who accepted Islam, to the Anatolian lands, and their nationalization of Anatolia and Urumeli with holy wars and conquests are described. With these three novels, the author deals with not only Turkish history, but also reveals the Turkish identity in the context of history and nation consciousness, the fact of belief, the homeland phenomenon, traditions and custom. In Mustafa Necati Sepetçioğlu's work titled National Identity Elements in Yesterday's Turkey Series Seljuk Trilogy (Kilit, Anahtar, Kapı), we tried to prescribe and identify the elements of national identity in the novels that are handled chronologically. In the novels, where a connection is established between history consciousness and the past and the moment, a sense of belonging and belonging is revealed with the consciousness of nation and lineage, geography is transformed into a sacred piece of land with the phenomenon of Homeland, a national life is created with tradition, customs and Customs, the elements that make the nation a nation are thoroughly processed. Mustafa Necati Sepetçioğlu, one of the leading names of the historical novel genre in Turkish literature, considered the elements of national identity in his novels as a phenomenon caused by the historical roots and essence of the Turkish nation. In the novels, elements of national identity such as history, ancestry, nation, faith, tradition, customs and customs are discussed as instructive within a certain plan.