Salgın yönetimi ve yerel yönetimler: İskenderun ilçesi COVID-19 salgını ile mücadele örneği
Outbreak management and local governments: İskenderun district an example of combating COVID-19 outbreak
- Tez No: 697420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURHANETTİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanlık tarihinde birçok salgın hastalık yaşanmıştır ve yaşanmaya devam etmektedir. Veba, kolera, suçiçeği ve grip salgınları en çok bilinen salgınlar arasındadır. Yaşanan salgınlarda milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Geçmişten günümüze kadar salgınlarla mücadele için çeşitli sağlık politikaları üretilmiştir. Bu salgın hastalıklardan biri de günümüzde yaşanan Covid-19'dur. Covid-19 salgını 2019 yılının sonlarında Çin Halk Cumhuriyeti'nde ortaya çıkmıştır. Kısa süre içerisinde tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmıştır. Bu çalışmamızda İskenderun ilçesinde Covid-19 salgınına karşı alınan önlemler ve çalışmalar ele alınmıştır. Bu çalışmanın seçilme amacı henüz yeni bir araştırma konusu olmasıdır. Yerel sağlık politikalarında Covid-19 önlemlerinin neler olduğu incelenmiştir. Betimsel ve tarihsel araştırma yöntemi kullanılarak İskenderun ilçesindeki ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde Covid-19 salgını sürecindeki çalışmalar, faaliyetler ve alınan önlemlere ilişkin sorular sorulmuştur. Buradan edinilen bilgiler kompozisyon haline getirilip bir bütün oluşturulmuştur. Bunlara ek olarak İskenderun'daki ilgili, yetkili kamu kurum ve kuruluşlarının internet siteleri takip edilerek güncel bilgiler çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many epidemic diseases have been experienced in human history and continue to be experienced. Plague, cholera, chickenpox, and flu outbreaks are among the best known. Millions of people died in the epidemics. Various health policies have been produced to combat epidemics from the past to the present. One of these epidemic diseases is Covid-19, which is experienced today. The Covid-19 Outbreak occurred in the People's Republic of China in late 2019. It spread rapidly all over the world in a short time. In this study, the measures and studies taken against the Covid-19 Outbreak in Iskenderun district were discussed. The purpose of this study is to be a new research subject. What Covid-19 measures are in local health policies has been examined. Interviews were conducted with relevant and authorized institutions and organizations in Iskenderun County using the qualitative research method. In these interviews, questions were asked about the studies, activities and measures taken during the Covid-19 outbreak process. The information obtained here was combined into a composition and a whole was formed. In addition, the internet sites of relevant, authorized public institutions and organizations in Iskenderun were followed and updated information was added to the study.