Cumhuriyet Dönemi âşıklık geleneği içerisinde yetişen baba - oğul âşıklar ve bir örnek: Aşık Sebahattin İkan - Aşık Korkmaz İkan
Growing up in the tradition of minstrelsy in the Republican era father - son minstrels and example: Minstrel Sebahattin İkan - minstrel Korkmaz İkan
- Tez No: 697422
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER METE TAŞLIOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Âşıklık geleneğinin varlığını devam ettirmesindeki en büyük etkenlerden birini, çırak yetiştirme hususu oluşturmaktadır. Geleneği bir ustadan öğrenmek için seyahatler yapan aday (çırak) âşıklar, türlü meşakkatler çekmekte hatta kimi zaman maddi imkânsızlıklar nedeniyle bu eğitime ara vermek zorunda kalmaktadırlar. Fakat ailesinde bulunan bir âşık sayesinde geleneğe adım atan bireyler, doğduğu andan itibaren çeşitli fırsatlara sahip olmakta ve usta–çırak ilişkisi içerisinde yetişen kişilerden avantajlı konumda olmaktadırlar. Bu fırsata sahip olanlardan biri de“baba-oğul âşıklar”dır. Bu çalışmada Âşık Sebahattin İkan ve oğlu Âşık Korkmaz İkan üzerinde durularak baba-oğul âşıklara örnek teşkil eden bireyler incelenecektir. Geleneğin aktarılması noktasında değişen ve dönüşen unsurlar tespit edilerek zamana ve icraya bağlı olarak görülen birtakım ortaklıklar ve farklılıklar üzerinde durulacaktır. Ayrıca Sebahattin İkan ve Korkmaz İkan'ın hayatına, derlenen şiirlerine, hikâyelerine ve karşılaşmalarına ek olarak sanatlarına yönelik bilgiler verilecektir. Bu çalışma; giriş ve dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Âşıklık geleneğinin Türk Dünyası ve Anadolu sahasındaki yansımalarına değinilmiştir. Ayrıca, Kars Yöresinde yetişen âşıklar hakkında bilgiler verilerek geleneğin mevcut konumu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Sebahattin İkan ve Korkmaz İkan'ın hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde baba âşıktan oğul âşığa aktarılan unsurlar üzerinde durulmuştur. Bunlara ek olarak gelenek içerisinde yetişen diğer baba-oğul âşıklar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde Âşık Sebahattin İkan ve oğlu Âşık Korkmaz İkan'ın şiirleri tür ve şekil yönünden incelenerek mukayese edilmiştir. Metinler bölümünde derlenen şiirlere, karşılaşmalara ve hikâyelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest factors in the continuation of the tradition of minstrelsy is the issue of raising apprentices. Prospective (Apprentice) minstrels who travel to learn the tradition from a master suffer from various difficulties, sometimes even have to decamp to this training due to material impossibilities. But people who step into the tradition thanks to a minstrel in their family have various opportunities from the moment of their birth and are in an advantageous position from those who grew up in a master –apprentice relationship. One of those who has this opportunity is“father-son minstrels.”In this study, individuals who are examples of father-son minstrels will be examined with emphasis on Sebahattin Ikan in love and Korkmaz Ikan in love with his son. In addition, in addition to the life, poems, stories and encounters of Sebahattin Ikan and Korkmaz Ikan, information about their art will be given and their place in the tradition will be determined. This work consists of an introduction and five parts. In the four chapter, the reflections of the tradition of Minstrels in the Turkic world and Anatolia are mentioned. In addition, information about minstrels raised in Kars region was given and the current position of the tradition was emphasized. In the second chapter, information about the life of Sebahattin Ikan and Korkmaz Ikan is given. The third chapter focuses on the elements transferred from father minstrel to son minstrel. In addition, brief information is given about other father-son minstrels who grew up in the tradition. In the fourth chapter, the poems of Minstrel Sebahattin Ikan and his son Minstrel Korkmaz Ikan were examined in terms of genre and shape, focusing on partnerships and differences. Texts chapter contains poems, encounters and stories compiled.