Nötron-zengin çekirdek reaksiyonların nükleer modelleme kodlarıyla incelenmesi
Comparison of neutron-rich nuclei reactions between experimental and model codes
  1. Tez No: 697423
  2. Yazar: UĞUR İLTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ERTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğada bulunmayan ve doğal süreçlerle üretilmeyen ya da laboratuvar ortamlarında elde edilmesi mümkün olmayan nötronca zengin çekirdekler, son yıllarda nükleer fizik alanında artan ilgiye sahip konularından birisidir. Laboratuvar sayılarının az olması, zaman talepleri kısıtları gibi nedenlerle teorik hesaplama ve bilgisayar destekli yöntemler de araştırma süreçlerine dahil olmuştur. Nükleer reaksiyon kodları adı verilen bu yöntemler modern veri değerlendirmesinde vazgeçilmez araçlar olmuştur. Bu tez çalışmasında, deneylerle elde edilmiş nötronca zengin çekirdek tesir kesitleri PACE4, TALYS, EMPIRE ve HIVAP reaksiyon kodlar kullanılarak yeniden üretilerek kodların bu alanda faydası sunulmuştur. Bu çalışmada görülmüştür ki EMPIRE ve TALYS kodları nötronca zengin çekirdeklerin tesir kesitlerinin üretilmesinde deney sonuçlarıyla daha uyumlu veriler sunmaktadır. HIVAP kodunun ise orta ve ağır iyon çekirdek reaksiyonlarının çalışılmasında daha verimli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neutron-rich nuclei are not found in nature and cannot be produced by processes or obtained in laboratory environments, and it is one of the topics of increasing interest in the field of nuclear physics in recent years. Theoretical computation and computer aided methods have also been included in the research processes due to the low number of laboratories and time demands constraints. These methods, called nuclear reaction codes, have become indispensable tools in modern data evaluation. In this thesis, the neutron-rich nuclear cross sections obtained by experiments were reproduced using PACE4, TALYS, EMPIRE and HIVAP reaction codes, and the benefits of the codes in this field were presented. In this study, it has been seen that EMPIRE and TALYS codes provide more consistent data with the experimental results in the generation of cross sections of neutron-rich nuclei. It has been understood that the HIVAP code is more efficient in studying medium and heavy ion nuclear reactions.