İkili geometrik süreçte parametre tahmini
Parameter estimation in doubly geometric process
  1. Tez No: 697428
  2. Yazar: GÜNEŞ DENİZ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Geometrik süreç güvenilirlik teorisinde en çok kullanılan modellerden birisidir. Fakat,kullanım açısından bazı zorluklara sebep olmaktadır. Bu zorluklardan bir tanesi; modelin tanımının sadece stokastik olarak artan ya da azalan modeller için yapılabilmesidir. Diğer bir zorluk ise ele alınan ilk olay gerçekleşme zamanının dağılımının şekil parametresinin takip eden olaylar arası geçen zaman dağılımları için değişmeden kalmasıdır. Belirtilen bu zorlukların üstesinden gelebilen ikili geometrik süreç Wu (2018) tarafından geliştirilip literatüre dahil edilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak ikili geometrik süreç ve bazı matematiksel özellikleri tanıtılır. Daha sonra bu süreçte, ilk olayın gerçekleşme zamanının dağılımının şekilsel olarak bilindiği varsayımı altında parameter tahmin problemi ele alınır. Özellikle üstel ve Weibull dağılımı durumunda hem süreç parametrelerinin hem de ele alınan dağılımın bilinmeyen parametrelerinin en çok olabilirlik tahmin edicilerinin elde edilmesinde durulur. Her iki dağılım durumunda en çok olabilirlik tahmin edicilerinin performansları bir simülasyon çalışması ile değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Geometric process is one of the most used models in the reliability theory. However, it causes some difficulties in terms of use. One of these difficulties is that the definition of the model includes only stochastically increasing or decreasing cases. Another difficulty is that the shape parameter of the distribution of the first event occurrence time remains unchanged for the elapsed time distributions between subsequent events. The doubly geometric process was given by Wu (2018) to overcome these difficulties. In this study, firstly, the doubly geometric process and some mathematical properties are presented. Then,for this process, the parameter estimation problem is considered under the assumption that the distribution of the occurrence time of the first event is formally known. In particular for the exponential and Weibull distributions, obtaining the maximum likelihood estimators of both the process parameters and the unknown parameters of the distribution is handled. The performances of the maximum likelihood estimators for the both distributions are evaluated with a simulation study.