Evaluation of microfinance, small and medium enterprise in Afghanistan
Afganistan'da mikrofinans, küçük ve orta ölçekli işletmelerin değerlendirmesi
- Tez No: 697433
- Danışmanlar: DR. LECTURER MEMBER OSMAN KURTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu makale, 2002 yılında bu sektörün kuruluşundan bu yana Afganistan'daki mikro finans kuruluşlarının küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemini analiz etmektedir. Birçok uluslararası ve ulusal bağışçıya ve büyük miktarda bağışlara rağmen, bu sektördeki oyuncuların çoğu şu anda iflas etmiş ve işletme olanlar da finansal olarak kendi kendine sürdürülebilir durumda değildir. Bu araştırma, yayınlardan, raporlardan, web sitelerinden veri toplayarak ve kilit personel ve paydaşlarla çeşitli formatlarda görüşmeler gerçekleştirerek bu sektörün performansını ve karşılaştığı başlıca zorlukları analiz etmektedir. Mikro finans sektörünün kurulması yeni işler yaratırken, daha önce yapamayanların finansal hizmetlere erişimini sağlarken, finansal hizmetler sektörünün yerel kapasitesini artırırken ve daha fazla finansal kuruluşu piyasaya çekerken, aynı zamanda finansal hizmetler sektörü için de ciddi sorunlar yarattı. Ülkenin finansal, sosyal, güvenlik ve insan kaynakları alanlarında Çok sayıda dolandırıcılık, yeterli iç kontrol eksikliği, uygun yönetim eksikliği, kanun yaptırımı ve gözetiminin tamamen yokluğu, kredi bürolarının eksiklikleri ve ulusal kimlik sisteminin yokluğu, çoğu kurumun başarısızlığında suçludur ve bunlar için başlıca riskler olmaya devam etmektedir bu sektörde.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the importance of microfinance institutions and small and medium enterprises in Afghanistan since this sector's establishment in 2002. Despite of many international and national donors and large sums of donations, most of the players in this sector are currently bankrupt, and the operational ones are not financially self-sustainable. This research analyzes this sector's performance and major challenges that it faces by gathering data from publications, reports, websites and conducting various formats of interviews with the key staff and stakeholders. While establishment of microfinance sector has generated new jobs, provided access to financial services for the people who weren't able to before, increased the local capacity of the financial services sector and attracted more financial institutions into the market, it also created serious issues for the country in financial, social, security and human resources areas. Rampant amount of frauds, lack of adequate internal controls, lack of proper management, totally absent law enforcement and oversight, deficiencies of credit bureaus and absence of national identification system are all have been culprit in failure of majority institutions and continue to be major risks in this sector.