Yurt dışı eğitim burslarının bursiyerlerin maddi (ekonomik) ve manevi refahları üzerine etkisinin CIBEST modeli ile ölçümü: Türkiye ve Endonezya örneği
Measuring the effect of study abroad scholarships on the material (economic) and spiritual welfare of the scholars with the CIBEST model: The case of Turkey and Indonesia
  1. Tez No: 697434
  2. Yazar: FATCHUL WACHID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÜÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal amaçlı finans fonların bir ülkede insan kaynaklarının gelişmesine, ülkenin ekonomik büyümesini hızlandırmasına, maddi (ekonomik) ve manevi yoksulluğun azaltılmasına büyük katkı sağladığı bilinmektedir. Bu çalışma burs fonlarının bursiyerlerin maddi ve manevi refahı üzerindeki etkilerine ilişkin mikro finans literatürünü ve insani gelişme boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya dahil edilen grup, lisans, lisansüstü LPDP ve Türkiye Bursları (YTB) eğitim bursu alarak eğitimlerini tamamlayan 382 kişilik mezun bursiyerleridir. Literatür incelenerek burslu mezunların maddi (ekonomik) refahını ölçmek amacıyla azim, aile koşulları, eğitim düzeyi, eğitim süresi, burs miktarı, öğrenim deneyimi, genel not ortalaması ve mezunlar ağı olmak üzere sekiz değişken kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların manevi refahını ölçmek için de CIBEST yönteminin manevi değer göstergeleri olan namaz, oruç, zekât, hane halkının çevresi ve hükûmet politikaları değerlendirilmeye alınmıştır. Çalışmada elde edilen veriler En Küçük Kareler yöntemi (Ordinary Least Square/OLS) ve CIBEST modeli ile ölçülmüş, ardından katılımcılar refah endeksi, maddi (ekonomik) yoksulluk endeksi, manevi yoksulluk endeksi ve mutlak yoksulluk endeksi olmak üzere dört kadrana ayrılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında, maddi (ekonomik) refahın, aile koşulları, eğitim deneyimi, eğitim süresi ve eğitim düzeyi değişkenlerinden etkilendiği ortaya konmuştur. Aynı zamanda da genel not ortalaması, eğitim deneyimi, burs miktarı ve mezunlar ağı değişkeninin, burslu mezunların manevi refahını etkilediği belirlenmiştir. LPDP ve YTB bursunu aldıktan sonra LPDP mezunlarının %98'sinin ve YTB mezunlarının %100'ünün maddi (ekonomik) ve manevi açıdan müreffeh anlamına gelen 1. kadrana yükseldiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that social financial funds contribute greatly to the development of human resources in a country, to accelerate the economic growth of the country, and to reduce material (economic) and spiritual poverty. The purpose of this study is to fill in the gap of microfinance literature and human development regarding the effects of scholarship funds on the material (economical) and spiritual welfare of scholarship awardees. Participants in this research are 382 alumni LPDP and YTB Scholarship. In this research paper, 8 variables like persistence, family condition, level of education, duration of the study, scholarship amount, study experience, GPA and alumni network are used to measure the material welfare of scholarship alumni. Furthermore, Spiritual value indicators are evaluated from the CIBEST method which is shalat, fasting, zakat, government support, and household environment to measure the spiritual welfare of the alumni. Then, data will be processed by OLS (Ordinary Least Squares regression) and CIBEST calculation followed by categorizing respondents into four quadrants: welfare index, material poverty index, spiritual poverty index, and absolute poverty index. The results of this study show that family condition, study experience, duration of study and education level affect material welfare. Then the level of GPA, study experience, scholarship amount and alumni network have also influenced scholarship alumni spiritual welfare. After receiving LPDP and YTB scholarship, 98% of LPDP alumni and 100% of YTB alumi are in quadrant I which mean materially and spiritually rich.