The survey of the publications on small and medium enterprises (SMES) in Nigerian agricultural sector
Nijerya tarım sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) ilişkin yayınların araştırılması
- Tez No: 825949
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarım, Nijerya'da önemli bir endüstridir ve 2020'de ülkenin GSYİH'sının yaklaşık %22'sini oluşturmaktadır. Nijerya'da endüstri sektörü, ülke nüfusunun % 60'ından fazlasını istihdam etmekte ve iş geliştirme ve yoksulluğun azaltılmasında önemli rol almaktadır. Sektör, 2015'ten 2019'a kadar yıllık ortalama %2,6 büyüme oranıyla büyümüştür. Bununla birlikte, sektörün potansiyelinin kullanılamadığı göz önüne alındığında, ekonomik büyümeye olabilecek katkısının önümüzdeki yıllarda önemini koruması beklenmektedir. Birbirine bağlı üç bölümden oluşan bu çalışmada, Nijerya Tarım Sektörü'ndeki Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'ler) hakkındaki yayınlar üzerinde ayrıntılı bir literatür incelemesi gerçekleştirilmektedir. Birinci bölümde, Nijerya ekonomisinin yapısı, GSYİH mercekleri aracılığıyla büyüme ve gelişimi, enflasyon ve işsizlik oranları ve doğrudan yabancı yatırım hareketleri incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde Nijerya Tarım Sektörü ele alınmaktadır. Bu bölümde, KOBİ'ler hakkında genel bilgiler, küçük ve orta ölçekli işletme kavramı, KOBİ'lerin ortak özellikleri, Nijerya tarım sektöründeki KOBİ'lerin mevcut durumu, tarım sektöründeki KOBİ'lerin özellikleri ele alınmaktadır. Nijerya Tarım Sektörü'ndeki KOBİ örnekleri işlenirken, KOBİ'leri teşvik etmeye yönelik hükümet politikaları, KOBİ'lerin tarım sektöründeki rolü, Nijerya tarım sektöründe KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklar ve Nijerya tarım sektöründe KOBİ'lerin karşılaştığı zorlukların çözümleri aynı bölüm içinde incelenmektedir. Üçüncü bölümde, Nijerya ve Güney Afrika tarım sektörleri ele alınmakta ve KOBİ'lerin tarımdaki performanslarını karşılaştırmalı analiz ile verilmekte, her iki ülkede de tarım sektörlerinde KOBİ'leri teşvik etmeye yönelik hükümet politikaları incelenmektedir. Nijerya tarım sektöründeki KOBİ'lerin zorlukları arasında; yetersiz altyapı, sınırlı finansman erişimi, teknolojinin düşük düzeyde benimsenmesi, yetersiz politika desteği, vasıflı işgücü eksikliği, piyasa bilgisi ve bağlantılarının eksikliği bulunmaktadır. Bu nedenle, Nijerya tarım sektöründeki KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklara önerilen çözümler arasında; mikrofinans kurumlarının ve diğer alternatif finansman kaynaklarının kullanımı yoluyla finansmana erişimin iyileştirilmesi, eğitimin sağlanması ve kapasite geliştirme yoluyla modern teknolojinin ve yeniliklerin benimsenmesi, kırsal yollar, depolama tesisleri ve sulama sistemleri gibi kırsal altyapının geliştirilmesi yoluyla altyapı ve lojistiğin iyileştirilmesi, tarım sektöründe KOBİ'leri destekleyen hükümet politikalarının güçlendirilmesi, pazarlama stratejilerinin geliştirmesi, işbirliği koordinasyonlarının sağlanması, kooperatiflerin oluşturulması, tarım ürünlerinin kalitesinin ve güvenliğinin artırılması, tarım sektöründe cinsiyet eşitliği ve kadının güçlendirilmesi ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının teşvik edilmesi gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is an important industry in Nigeria, accounting for around 22% of the country's GDP in 2020. According to Ogunrinola et al. (2020), the industry employs over 60% of the country's population, which underscores its relevance for job development and poverty alleviation. The sector has grown in recent years, with an average annual growth rate of 2.6% from 2015 to 2019. Nonetheless, given the sector's potential remains untapped, there is still possibility for progress. This project entailed a detailed literature review of the survey of the publications on Small and Medium Enterprises (SMEs) in Nigerian Agricultural Sector, with the project comprising three interdependent chapters. Specifically, chapter one covered the research background, structure of the Nigerian economy, growth and development of the Nigerian economy, growth of the Nigerian economy through the lenses of GDP, inflation rate, unemployment rate and foreign direct investment, and the development of the Nigerian Agricultural Sector, while chapter two covered the general information on SMEs, concept of small and medium scale businesses, common features of SMEs, current Situation of SMEs in the Nigerian agricultural sector, characteristics of SMEs in the agricultural sector, examples of SMEs in the Nigerian agricultural sector, government policies to promote SMEs in the Nigerian agricultural sector, role of SMEs in the agricultural sector, challenges of SMEs in the Nigeria agricultural sector, as well as the solutions to the challenges facing SMEs in the Nigeria agricultural sector. In addition, chapter three encompassed the overview of agriculture in Nigeria and South Africa, comparative analysis between Nigeria and South Africa in terms of SMEs performance in agriculture, evaluation of government policies to promote SMEs in the agricultural sectors in both countries (Nigeria and South Africa), conclusion, and recommendations for Nigeria based on best practice. Also, the challenges of SMEs in the Nigeria agricultural sector include inadequate infrastructure, limited access to finance, the low adoption of technology, inadequate policy support, another challenge faced by SMEs in the agricultural sector is inadequate access to markets, inadequate infrastructure and logistics pose, lack of skilled labor, the lack of market information and linkages as well as insecurity. Thus the proposed solutions to the challenges facing SMEs in the Nigeria agricultural sector include need to improve access to finance through the use of microfinance institutions (MFIs) and other alternative financing sources, adoption of modern technology and innovations through the provision of training and capacity building programs, Improving infrastructure and logistics through the development of rural infrastructure such as rural roads, storage facilities, and irrigation systems, enhancing government policies that support SMEs in the agricultural sector, the need to improve the marketing strategies of SMEs, the need for SMEs to collaborate and form cooperatives, enhancing the quality and safety of agricultural products, need to promote gender equality and women's empowerment in the agricultural sector, promoting sustainable agricultural practices can also address the challenges facing SMEs in the Nigerian agricultural sector, and providing security for SMEs in the Nigerian agricultural sector .