Multiple identities in foreign policy of the İslamic Republic of İran
İran İslam Cumhuriyeti'nin dış politikasında çoklu kimlikler
- Tez No: 697438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM SİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
1979 İran İslam devrimiyle birlikte, İran'ın devlet kimliğindeki dönüşümün dış politikaya çeşitli yansımaları olmuştur. Devrim sonrası İran,“ben kimim? Öteki ya da ötekiler kim?”sorusuna verdiği cevaplar ile yeni devlet kimliğinin sosyal çevresini tanımlamıştır. Kimliklerin ben ve öteki tanımlamasından kuramsal çerçeve oluşturan çalışma, İran'ın milli, dini ve devrimci kimliğini devrim sonrası inşasını, İran'ın seçkin elitlerinin söylemleri aracılığı ile kuvvetlendirmektedir. Devrimin ilk yıllarında gerçekleşen Rehine Krizi, sonrasında 1980'de başlayan ve sekiz yıl süren İran-Irak savaşı, İran dış politikasında önemli yer işgal eden Nükleer ve Filistin meseleleri, son olarak da Suriye iç savaşı çoklu vaka çalışmaları olarak seçilmiştir. Yorumlayıcı araştırma metodu ile milli, dini ve devrimci kimliğin dış politikaya yansımaları analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu açıdan çalışma göstermektedir ki; İran dış politikasını etkileyen tek ve sabit bir devlet kimliğinden bahsedilemez. Söylemsel olarak kimlikler İran'ın karar alıcıları tarafından yeniden ve yeniden tanımlanmaktadır. İran'ın çoklu kimliklerinin dış politika yansımalarında ise bu kimlikler çatışmacı, tamamlayıcı ya da yarış halinde olabilmektedir. Bu tezde elde edilen sonuçlar İran'ın çoklu kimliklerinin İran'ın devrim sonrası dış politikasını nasıl şekillendirdiğini oraya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation in Iran's state identity that resulted from the 1979 Iranian Islamic Revolution has been reflected in various ways in its foreign policy. Post-revolutionary Iran's new state identity has addressed questions such as“who am I?”and“who are others?”This study, which creates a theoretical framework from the definition of self and other, strengthens the post-revolutionary construction of Iran's national, religious and revolutionary identity through the discourses of Iranian elites. The Hostage Crisis that took place in the first years of the revolution; the Iran-Iraq War that started in 1980 and lasted for eight years; the nuclear and Palestine issues that occupied an important place in Iran's foreign policy, and finally the Syrian civil war has been selected as multiple case studies. Using the interpretive research method, the reflections of national, religious, and revolutionary identity on foreign policy will be analyzed. In this respect, the study shows that it is not possible to locate a single and stable state identity that affects Iran's foreign policy. Discursively, identities are defined and redefined by Iran's decision-makers. In the foreign policy reflections of Iran's multiple identities, these identities could be contending, complementary, or competing. The results obtained in this thesis reveal how the aforementioned multiple identities have shaped post-revolutionary foreign policy.