İmam hatip ortaokul ve liselerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin takım çalışması algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the perceptions of teamwork and the organizational loyalty of teachers and managers working in imam hatip secondary and high schools
- Tez No: 697439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerindeki öğretmenlerin ve yöneticilerinin okullarında gerçekleştirilen takım çalışmasına ilişkin algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup ölçme aracı olarak anket kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020 - 2021 eğitim ve öğretim yılında İstanbul Avrupa yakasında bulunan İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerinde çalışmakta olan öğretmenler ve yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 150 erkek, 189 kadın öğretmen ve yönetici olmak üzere toplam 339 öğretmen ve yönetici oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Takım Çalışması Ölçeği”,“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizinde t testi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğretmenlerin ve yöneticilerin takım çalışması algıları ve örgütsel bağlılıkları yüksek düzeyde bulunmuştur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin takım çalışması algılarının cinsiyet ve unvana göre anlamlı farklılık göstermediği yaş, medeni durum, meslekteki toplam çalışma süresi, okulda çalışan öğretmen sayısı ve takım çalışması ile ilgili eğitim alıp almadığı değişkenlerine anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Öğretmen ve yöneticilerin örgütsel bağlılık düzeyleri cinsiyet ve unvana göre anlamlı farklılık göstermezken yaş, medeni durum, meslekteki toplam çalışma süresi ve okulda çalışan öğretmen sayısına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmen ve yöneticilerin“Takım Çalışması”ile“Örgütsel Bağlılık”arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the perceptions of teachers and administrators in Imam Hatip Secondary Schools and High Schools regarding teamwork in their schools and their organizational commitment. The research was carried out in the relational survey model and a questionnaire was used as a measurement tool. The universe of the research consists of teachers and administrators working in Imam Hatip Secondary Schools and High Schools on the European side of Istanbul in the 2020-2021 academic year. The sample of the study consists of 339 teachers and administrators, 150 male and 189 female teachers and administrators.“Teamwork Scale”,“Organizational Commitment Scale”and“Personal Information Form”created by the researcher were used as data collection tools. SPSS package program was used for data analysis. In the analysis of the data, t-test one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyzes were used. As a result of the research, the teamwork perceptions and organizational commitment of the teachers and administrators participating in the research were found to be high. It was found that the teamwork perceptions of teachers and administrators did not differ significantly according to gender and title, but showed significant differences in the variables of age, marital status, total working time in the profession, the number of teachers working at school and whether they had received training on teamwork. While the organizational commitment levels of teachers and administrators do not differ significantly according to gender and title, they differ significantly according to age, marital status, total working time in the profession and the number of teachers working in the school. A statistically significant positive correlation was found between the“Team Work”and“Organizational Commitment”of teachers and administrators.