İstanbul'da ticaret sektöründeki bireylerin internet bankacılığına ilişkin yaklaşımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 697449
  2. Yazar: İREM NİDA İNGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada İnternet Bankacılığı Servis Memnuniyeti ve Bankacılık İşlemleri Hizmet Memnuniyeti anketleri uygulanmıştır. Yapılan çalışmada internet bankacılığı kullanan ticaret sektöründeki bireylerin tüketim oranlarının belirlenmesi, bireylerin beklentilerinin tespit edilmesi, internet bankacılığını kullanma nedenlerinin saptanması ve internet bankacılığı hizmetinden memnun olup olmadıklarını bireylerin demografik bilgileri dikkate alınarak bireylerin internet bankacılığına ilişkin yaklaşımları incelenmiştir. Anket 340 kişiye ulaştırılmış bunlardan 4 tanesi eksik bilgi içerdiğinden elenmiş, 55 kişi geri dönüş sağlamamıştır. Anket uygulanan kişilerin 281 tanesi geri dönüş gerçekleştirmiştir. Bireylerin internet bankacılığını kullanımında zaman tasarrufu sağladıkları, istenilen bilgileri güven problemi yaşamadan paylaştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmada ticaret sektöründeki bireylerin internet bankacılığı hizmetinden memnun oldukları kanaatine varılmıştır. İlerleyen zamanlarda internet bankacılığının kulanım sayısının artacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, Internet Banking Service Satisfaction and Banking Transactions Service Satisfaction surveys were applied. In the study, individuals approaches to internet banking were examined by determining the consumption rates of individuals in the commerce sector using internet banking, determining the expectations of individuals, determining the reasons for using internet banking, and taking into account the demographic information of individuals, whether they are satisfied with internet banking service or not. The questionnaire was delivered to 340 people, 4 of them were eliminated because they contain incomplete information, 55 people did not respond. 281 of the people who were surveyed responded.It has been concluded that individuals save time in the use of internet banking and share the desired information without having any trust problems. In the research, it was concluded that individuals in the commercial sector are satisfied with the internet banking service. It is thought that the number of uses of internet banking will increase and it will be adopted more in the future.