Hemşirelerde teknoloji bağımlılık düzeylerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting technology addiction levels in nurses
  1. Tez No: 697472
  2. Yazar: ABDULLAH USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN, ÖĞR. GÖR. CEYDA UZUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma hemşirelerde teknoloji bağımlılık düzeylerini etkileyen sosyodemografik faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla bir devlet hastanesinde görev yapmakta olan 161 hemşire ile tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri için katılımcıların demografik verilerini ve bazı kişisel özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve“Teknoloji Bağımlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların %58.4'ünün kadın, %52.2'sinin 26-40 yaşları arasında, %60.2'sinin lisans mezunu olduğu ve %32.3'ünün günde 5-6 saat sosyal ağlarda vakit geçirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptively with 161 nurses working in a state hospital in order to evaluate the socio-demographic factors affecting the level of technology addiction in nurses.“Personal Information Form”containing demographic data and some personal characteristics of the participants and“Technology Addiction Scale”were used for the research data. The data obtained were analyzed using the SPSS 21.0 package program. It has been determined that 58.4% of the participants are female, 52.2% are between the ages of 26-40, 60.2% are undergraduate and 32.3% spend 5-6 hours a day on social networks.