Akut hipertansiyonla yıkılan kan beyin bariyeri permiabilitesinde serbest radikallerinde rolü
The Role of free radicals on broken down blood-brain barrier permiability which is induced acute hypertension
- Tez No: 69752
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZALP DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
31 ÖZET Fizyolojik koşullarda nöronların homeastazını sağlayan kan-beyin bariyeri pek çok patolojik koşulda değişerek permeabilitesini arttırabilir. Başta hipertansiyon olmak üzere konvülziyonlar, tümörler, hipoglisemi, ensefalit ve meninjitler, x ışınları, hipotonik eriyikler, yaşlılık gibi patolojik koşullar bariyer permeabilitesine etki ederek normal koşullarda beyne geçemeyen proteinlerin beyne geçmesine neden olurlar. Bazı araştırıcılar akut hipertansiyondaki vasküler bozukluklardan serbest radikallerin sorumlu olduğunu ileri sürmüşlerdir. Projemizin amacı akut hipertansiyonda kan-beyin bariyeri yıkılma sında serbest radikallerin rolünün saptanmasıdır. Bunun için anti oksidan olarak alfa-tokoferol ve selenyum kullanılarak sıçanlarda antioksidan maddelerin akut hipertansiyonda permeabilitesi artan kan-beyin bariyeri üzerine koruyucu etkilerinin olup olmadığı araştırıldı. Araştırmada 175-270 gram ağırlığında erişkin dişi Wister albino sı çanlar (n:72) kullanıldı. Deneyler 4 gruptan oluştu: 1. Kontrol grubu 2. Akut hipertansiyon grubu 3. Kronik selenyum uygulandıktan sonra akut hipertansiyon oluşturan grup 4. Alfa tokoferol uygulandıktan sonra akut hipertansiyon oluşturulan grup32 Akut hipertansiyon 40 |ig/kg i.v. adrenalin injeksiyonu ile oluşturuldu. Selenyum (NO2-SeO3-5 H2O) 4 ppm dozunda üç ay süre ile içme suyuna katılarak kronik ve alfa tokoferol ise 700 mg/kg i.p. tek doz (akut) olarak uygulandı. Bütün deney hayvanlarına eter narkozunda a.femoralis, v.femoralis kanülasyonu yapıldı ve kan basınçları deney süresince kaydedildi. Kan-beyin traseri olarak 4 ml/kg i.v. %2 Evans-blue kullanıldı. Hem akut hipertansiyon oluşturulan gruplarda hem de yalnız Evans- blue verilen gruplarda ortalama 30 dakika süreyle hayvanların kan basınçları yazdırıldı. Daha sonra %0.9 NaCl solüsyonu sol ventrikülden infüze edilerek hayvanların beyinleri yıkandı. Yıkanan beyinler sol, sağ hemisfer, serebellum ve beyin sapı bölgelerine ayrılarak yaş doku üzerinden net ağırlıkları saptandı. Çıkarılan beyinler 5 mi fosfat buffer solüsyonuna konularak homojenize edildi. Homojenize edilen beyin dokuları 10.000 rpmde 10 dakika süreyle santrifüj e- dilerek üst fazdaki Evans-blue miktarı spektrofotometrede (UV-Vis) 620 nm dalga boyundan okundu, hesaplamalar yapıldı. Bütün deney gruplarında ayrıca malondialdehit (her grup için n=6 hayvan) tayini yapıldı. Malondialdehid tayini için kimyasal işlemlerden geçirilen beyin dokularından elde edilen organik faz 532 nm dalga boyunda spektrofotometrede okundu. İstatistiksel değerlendirmeler için Student t testi uygulandı. Hem akut hem de kronik olarak antioksidan maddeler (alfa tokoferol, selenyum)'in adrenalinle oluşturulan akut hipertansiyon esnasında kan-beyin bariyer permeabilitesi üzerine koruyucu etki göstermediği saptandı.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY The blood brain barrier is. well characterized morphologically as a continous: cellular layer of the endothelial cells which are connected tight junctions. Diseases in which increases in blood brain barrier permeability have been reported include hypertension, convulsion, ischemia and travma. Acute adrenalin-induced hypertension is known to cause abnormalities in the cerebral circulation. These abnormalities include increases blood brain barrier to albu- mine. This study determined whether vitamin E and selenyum, oxygen free radical scavenger, affects of the blood brain barrier permeability after adrenalin induced acute hypertension. These experiments were conducted in Wistar albino female rats anesthetized with diethyl-ether. A femoral artery was cannulated for recording of mean arterial blood pressure. Mean arterial blood pressure was recorded by connecting the arterial catheter to a stain gauge transducer. The femoral vein was cannulated for intravenous injections. Evans-blue (4 ml/kg) was given in travenously as an indicator of blood brain barrier function. Four Groups of rats were studied: Group I : Control Group II : Acute hypertension Group III : Selenyum supplemented rats-acute hypertension Group IV : E vitamin + acute hypertension34 The rats were supplemented with nontoxic doses of sodium selenite in drinking water for three months. Vitamin E (700 mg/kg) was given intra peritoneal^ thirty minutes before acute hypertension. Acute hypertension was produced by intravenous administration of increasing bolus doses of adrenaline (40 mg/kg). During adrenalin-induced acute hypertension the mean arterial blood pressure increased significantly in group II, III and IV. Acute hypertension in duced a damage of the blood brain barrier in cerebral cortex and cerebellum as visualized by Evans-blue albumin extravasation. Treatment with selenyum reduced insignificantly but did not prevent increase in blood brain barrier permeability after adrenalin-induced acute hy pertension. Treatment with vitamin E did not change blood brain barrier perme ability after acute hypertension. These finding do not support the hypothesis that acute hypertension is related to the free radicals on the breakdown of the integrity of the blood brain barrier under experimental conditions.