The implementation of United Nations sustainable development goals at local level: The case of Urla municipality
Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerel düzeyde uygulanması: Urla Belediyesi örneği
- Tez No: 697539
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BAŞKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında kabul edilen Gündem 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin belirlenmesine neden olan çalışmaların tarihsel gelişimi incelenmiştir. Küresel hedeflerin uygulanma noktasında ulusal ve yerel düzeyde strateji ve politikaların geliştirilmesi, yasal düzlemde ele alınması gerekliliği öne sürülmüş ve UCLG MEWA tarafından Türkiye özelinde Urla Belediyesinin uygulamaları hakkında hazırladığı rapor incelenmiştir. Kalkınmanın yerelde başlamasının önemi ve şehirlerin sahip olduğu avantajlar dikkate alındığında hedeflerin daha hızlı, uygulanabilir olduğu ve her ne kadar küresel hedefler belirlenmiş olsa da hedeflere ulaşmanın asıl yolunun "küresel düşünüp, yerel hareket etmekten geçtiği vurgulanmıştır. Bu nedenle bu tezde güçlendirilmiş yerel yönetimlerin uluslararası aktörler haline gelebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the historical development of the studies leading to the determination of the Agenda 2030 Sustainable Development Goals (SDGs) adopted by the United Nations in 2015.The thesis examines the development of strategies and policies at the national and local levels at the point of implementation of Global Goals, and considers in particular the legal level, with a final report evaluating the practices of the municipality of Urla in Turkey by the UCLG MEWA organization. Considering the importance of initiating development at the local level, and the advantages that the city has, it was seen that the goals were achieved more quickly and were more feasible, and although goals have been set globally, the main way to achieve these goals is to“think globally and act locally”. Therefore, this thesis proposed that strengthened local governments could become international actors.