Girişimsel liderlik ile iç girişimci davranışı ilişkisinde yetkinliğin rolü
The role of competence in the relationship between entrepreneurial leadership and intrapreneur behavior
  1. Tez No: 697556
  2. Yazar: GURBAN GURBANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN BORAN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örgütlerin inovatif faaliyetler ile rekabet üstünlüğü yakalamasına olanak sağlayan en önemli unsur çalışanlardır. Özellikle çalışanların iç girişimci davranışları, örgütler adına itici bir güç olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, girişimsel liderlik ile söz konusu iç girişimci davranışı ilişkisinde psikolojik güçlendirmenin boyutlarından olan yetkinliğin aracı rolünü ortaya koymaktır. Söz konusu problem doğrultusunda, Azerbaycan'ın Bakü ilinde 280 farklı özel sektör çalışanından soru sorma tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Verilerin analizinde ise SPSS 20, Lisrel 8.80 ve Amos programları kullanılmış: güvenilirlik, faktör, korelasyon, regresyon ve yapısal eşitlik modeli analizleri uygulanmıştır.Çalışmanın bulgularına göre; girişimsel liderlik ile iç girişimci davranışı ve boyutları arasında, girişimsel liderlik ile psikolojik güçlendirmenin yetkinlik boyutu arasında ve psikolojik güçlendirmenin yetkinlik boyutu ile iç girişimci davranışı ve boyutları arasında anlamlı ve pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, girişimsel liderlik ile iç girişimci davranışı arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirmenin yetkinlik boyutunun aracı rolünün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important factor that enables organizations to gain a competitive advantage with innovative activities is employees. In particular, the intrapreneurial behavior of employees is a driving force on behalf of organizations. The aim of this study is to reveal the relationship between entrepreneurial leadership, competence which is the dimension of psychological empowerment and intrapreneurial behavior. In line with the aforementioned problem, data were collected from 280 private company employees in Baku, Azerbaijan, using the survey technique. SPSS 20, Lisrel 8.80 and Amos programs were used when analyzing the data: were appliedreliability, factor, correlation, regression and structural equation model analyzes. According to the findings of the study; significant and positive relationships were found between entrepreneurial leadership and intrapreneur behavior and dimensions of it, between entrepreneurial leadership and the competence, which is the dimension of psychological empowerment and between intrapreneur behavior and dimensions of it and the competence, which is the dimension of psychological empowerment. In addition, it is seen that the competence, which is the dimension of psychological empowerment has a mediating role in the relationship between entrepreneurial leadership and intrapreneurial behavior.