Şirketlerin sosyal medya kullanımlarının finansal performansları üzerine etkisi: Gelişmekte olan ülkeler üzerine bir çalışma
The effect of social media use of companies on financial performance: A study on developing countries
  1. Tez No: 697568
  2. Yazar: EROL AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal medya kavramı hayatımızın her alanında etkisini günden güne arttırmaktadır. Bu çalışma, şirketlerin sosyal medya kullanımlarının finansal performansları üzerindeki ilişkisini incelemektedir. Çalışma kapsamında gelişmekte olan ülkelerin performans endeksi olarak bilinen, MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksinde yer alan firmalar incelenmiştir. Endekste yer alan 169 firmanın 5 büyük sosyal medya platformlarındaki; Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Linkedin kullanıcı sayıları ve performans çıktıları elde edilmiştir. Aynı zamanda bu firmaların güncel dönemdeki piyasa değeri, toplam aktif büyüklükleri, piyasa değeri / defter değeri, firma değeri / favök gibi çeşitli finansal verileri Eikon Reuters veri tabanından temin edilmiştir. Elde edinilen iki farklı veri seti binary lojistik ve basit doğrusal regresyon modellemeleriyle incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda piyasa değeri rasyosuyla, sosyal medya kullanımı arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca ilgili firmaların Facebook, Youtube, Twitter, Linkedin hesaplarındaki kullanıcı sayıları ile piyasa değerleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler tespit edilmiştir. Instagram verileri ile piyasa değeri verileri arasında ise anlamlı ilişkiler tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of social media is increasing its impacton every aspect of our lives day by day. This study aims to examine the impact of the use of social media on the financial performance of companies Within the scope of the study, companies included in the MSCI Emerging Market index were examined. The number of users and performance out puts of the 169 companies included in the index on the 5 major social media platforms (Twitter, Facebook, Youtube, Instagram, Linkedin) were obtained. At the same time, various financial data of these companie ssuch as market value, total asset, price to book, entreprise value to ebıtda in the current period were obtained from the Eikon Reuters database. The two different data sets obtained were examined with binary logistic and simple linear regression models. The result of the study shows that a significant and positive relationship was determined between the market value ratio. In addition, significant and positive relationships were determined between the number of users in Facebook, Youtube, Twitter Linkedin accounts of the relevant companies and their market values. No significant relationships could be found between Instagram data and market value data.