Sınıfında Suriyeli öğrenci bulunan öğretmenlerin kapsayıcılık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the inclusion level of teachers with Syrian students in their class in terms of various variables
  1. Tez No: 697569
  2. Yazar: ALI ALHLEEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İltica, ilticanın çeşitleri, nedenleri ve geçici koruma altındaki bireylerin eğitim sürecini etkileyen bazı konular, geçici koruma altındaki öğrencilerin, iltica ettikleri ülkelerdeki okullara entegrasyonunu sağlayabilmekte veya bu entegrasyonu engelleyebilmektedir. Bu araştırma eğitim-öğretim sürecinin ana unsurlarından biri olan öğretmenlerin, derslerini yürüttükleri sınıflardaki geçici koruma altındaki öğrencilere yaklaşım şekilleri, tutumları ve bu paralelde öğrencilere karşı kapsayıcılık düzeylerinin araştırılması ve sınıfında Suriyeli öğrenci bulunan öğretmenlerin kapsayıcılık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel modelde desenlenen bu araştırmanın evreni 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ili merkez ilçelerinden Haliliye'ye bağlı 76 ortaokulda görev yapmakta olan ve ilgili dönemde ders yürüttükleri sınıflarda Suriye'li öğrenci bulunan 1845 öğretmenlerden oluşmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma örneklemi Şanlıurfa ili Haliliye ilçesinde bulunan ortaokullarda görev yapan 106 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak için kişisel bilgi formu ve Terzi ve Göçen ve Altun (2019) tarafından geliştirilen“Revize Edilmiş Mülteci Öğrencilere Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Form ve ölçekten elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın veri analizi aşamasında, yapılan normallik testlerine göre parametrik veya parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. Bu kapsamda betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann-Whitney-U testi ve Spearman rho korelasyon analizi (Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı) veri analizinde kullanılan istatistikler olmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, sınıfında Suriyeli öğrenci bulunan ortaokul öğretmenlerinin kapsayıcılık düzeylerinde cinsiyet, branş ve mezun olunan eğitim kademesi değişkenleri açısından anlamlı bir fark olmadığı; öğretmenlerin kapsayıcılık düzeyleri ile yaş, mesleki kıdem yılı toplam öğrenci sayıları ve geçici koruma altındaki öğrenci sayıları arasında ise düşük düzeyde korelasyonların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Asylum, the types and reasons of asylum and some issues affecting the education process of refugees can ensure or prevent the integration of refugee students into schools in the countries of asylum. Teachers' approach to refugee students in their classes is one of the main elements of the education and training process of this research. Also, we aim to investigate the attitudes and the level of inclusion towards students and to examine the inclusion levels of teachers with Syrian students in their classes in terms of various variables. The population of this research, which is a quantitative study, consists of 1845 teachers who work in 76 secondary schools in Haliliye, one of the central districts of Şanlıurfa province in the 2019-2020 academic year and have Syrian students in their classes in the relevant period. Criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used as the sampling method in the study. The study, consists of 106 teachers working in secondary schools in the Haliliye district of Şanlıurfa province. Personal information form and“Revised Version of Refugee Student Attitude Scale”developed by Terzi, Göçen and Altun (2019) were used to collect data for the study. For the data obtained from scale, it was analyzed with SPSS programs. According to the normality tests performed in the study, parametric or non-parametric tests were preferred. In this context, in addition to descriptive statistics, independent groups t-test, Kruskal Wallis-H test, Mann-Whitney-U test and Spearman's Rank-Order Correlation were the statistics used in data analysis. According to the findings obtained from the research, there is no significant difference in the inclusiveness levels of secondary school teachers with Syrian students in their class in terms of gender, branch and graduated education level variables; it has been determined that there are low correlations between teachers' inclusiveness levels and age, professional seniority years, total number of students and the number of students under temporary protection.