Özel okullara sağlanan teşvikler ve öğrencilere verilen eğitim öğretim desteğine ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri
The opinions of the teachers and school managers regarding the state incentive program
- Tez No: 697578
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2014-2019 yılları arasında devlet tarafından özel okullara sağlanan teşvikler ve öğrencilere verilen eğitim-öğretim desteğine ilişkin özel okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara il sınırları içerisinde bulunan özel ortaöğretim kurumlarında çalışmış ya da çalışmakta olan 15 yönetici ve öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden“durum çalışması”kullanılmış, ayrıca örneklem oluştururken“amaçlı örnekleme”tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda özel ortaöğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin eğitim-öğretim desteği hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu görülmüştür. Yönetici ve öğretmenler eğitim-öğretim desteğinin, öğrencilerin özel okul tercihlerinde etkili olduğunu ve devam etmesi gerektiğini belirtmiştir. Eğitimin kamusal mal olduğunu ve sosyal devlet anlayışı bağlamında değerlendirildiğinde, eğitim hizmetinin devlet tarafından üstlenilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Devlet teşvikinin alt gelir grubunda bulunan öğrencilere bir katkısı olmadığı, daha çok orta ve üst gelir grubunun işine yaradığı belirtilmiştir. Yönetici ve öğretmenler özel okullara sağlanan teşviklerin, öğrencilerin eğitim hakkı ve fırsat eşitliğine bir katkı sağlamadığını ifade etmiştir. Ayrıca teşvik başvuruları esnasında ailelerin gelir durumunu doğru beyan etmedikleri ve teşviklerin asıl gereksinim sahiplerine ulaşmadığı görüşü ortaya çıkmıştır. Araştırmada yönetici ve öğretmenler özel okul ücretlerinin her coğrafi bölgede farklılık göstermesi nedeniyle eğitim-öğretim desteğinin sabit olmamasını ve okul ücretlerine bağlı olarak oransal verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to reveal the opinions of the teachers and school managers regarding the incentives given by the government for the students between 2014 and 2019. Sample group of this research consist of 15 people who still works or have worked as teacher or school manager at private middle schools in Ankara province. Sample group of this research is determined by purposive sampling and case study is used for the qualitative research patterns of the research. Semi-structured interview form which is developed by the researcher is used as the data collection method. As a result of this research, it is concluded that the teachers and school managers chosen for the sample group are skilled enough to give opinions about the government incentive program. The teachers and school managers tell that the incentives have a positive impact on private schools and should continue. However, education should be a public service and provided by governments in the context of social state mentality. Another return of this research is that incentives help the middle or high income group to attend the private schools instead of the low the income group. Therefore, the incentives don't make a contribution to the education rights and equal opportunity in education. The teachers and school managers see false declaration of the income levels as an obstacle for the government incentive program. Also, they recommend that the financial incentives should be adjusted in proportion with the private school fees due to the difference of school fees from region to region.