Eskiçağda ve Foucault'da varoluş estetiği açısından kendilik pratikleri
Practices of the self in ancient ages and in Foucault in terms of existential aesthetics
- Tez No: 697580
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Michel Foucault'nun düşünsel seyrinde farklı dönemlerden geçtiği, ana problematiğinin bireyin iktidar ile ilişkisinden“kendi olma”kavramına ve“kendilik kaygısı”na doğru evrildiği görülmektedir. Filozofa göre pratik aklın ortaya çıkma alanı olarak dört tip teknoloji vardır. Bunlar; üretim teknolojileri, işaret sistemleri teknolojileri, iktidar teknolojileri ve kendini biçimlendirme teknikleridir. Foucault'nun son dönem çalışmalarında özel bir yer verdiği kendini biçimlendirme teknikleri, modern insanın iktidar teknolojilerinin bir esiri, kurulu bir özne olmaması için ihtiyaç duyduğu bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında Antik Yunan'da başlamış olan ama daha sonra, özellikle de Descartes ile birlikte epistemolojik geleneğin güçlenmesiyle unutulduğunu düşündüğümüz felsefenin insanı bir sanat eseri gibi var etme işlevini Foucault'nun son dönem çalışmalarında öne çıkardığı görülmektedir. Felsefi danışmanlık sürecinde danışman, danışanın duyduğu kendilik kaygısına doğru rehberlik edebilmek için Foucault'nun“kendini biçimlendirme teknikleri”ni kullanabilir. Felsefi danışmanlık bugün,“İnsanların, benlik algılarını kurmalarında, gündelik yaşam problemleriyle mücadelelerinde felsefi düşünce işlevsel bir rol oynayabilir mi?”sorusunun yanıtını arayan bir alandır. Foucault'nun kendilik teknikleri yaklaşımının bu konuyla ilgili önemli ipuçları verdiği, kendi çözümlemelerinin ve kullandığı kavramların Eskiçağ felsefesine dayandığını görülmektedir. Düşünürün bu konuyu ele aldığı metinleri çalışmamız boyunca yorumsal bir tarzda irdelenmeye çalışılacaktır. Tezin amacı, Foucault'nun son dönem çalışmalarında gündeme getirdiği kendilik tekniklerinin varoluş estetiği açısından bir işlevinin bulunup bulunmayacağını tartışmaya açmaktır. Foucault'nun geç dönem felsefesinde önemli bir yer tutan epimelesthai sautou (kendinle ilgilenme, kendine eğilme), gnothi saouton (kendini bilme), askesis (pratikler), aletheia (hakikat), melete (derin düşünme), khrestat (insanın kendine karşı tutumu), mathesis (irfan, kendiliğin başkalarıyla ilişkisi), parrhesiastes (doğruyu söyleyen), metanoia (görüş değiştime), stultus (el uzatılması gereken) kavramlarının Eskiçağ felsefesindeki kullanım alanları ve bağlamları göz önünde bulundurularak felsefi danışmanlık alanına bir perspektif kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the intellectual course of Michel Foucault passing through different periods, his main problematic evolved from the relationship of the individual with power to the concept of“being yourself”and“self-concern”. According to the philosopher, there are four types of technology as the scope of emergence of practical mind. These are production technologies, sign systems technologies, power technologies and self-forming techniques. Self-forming techniques, which has a special place in Foucault's late works, appear as a tool that modern individual needs in order not to be a prisoner of power technologies. In the philosophical counseling process, the counselor can use Foucault's“self-forming techniques”to guide the counselee towards self-concern. In fact, the function of philosophy to create the individual as a work of art, which started in Ancient Greece, but with the strengthening of the epistemological tradition, especially with Descartes, remained in the background. Foucault, on the other hand, brought this to the fore again in his late works. The main objective of philosophical counseling is to investigates answers for this question:“Can philosophical thought play a functional role in the struggle with daily problems, in establishing the self-perception of individuals in society, in the face of the changes experienced in the twenty-first century?”. It is seen that Foucault's approach to self-techniques gives important clues on this subject based on Ancient Greece philosophy. This study will try to reveal Foucault's approaches and analyzes to provide useful insights regarding to philosophical counseling. The aim of the thesis is to discuss whether Foucault's techniques of the self have a function in terms of existential aesthetics. Besides, such concepts considering the contexts in ancient philosophy that Epimelesthai sautou (taking care of oneself, inclining towards oneself), gnothi saouton (knowing oneself), askesis (practices), aletheia (truth), melete (deep thinking), khrestat (man's attitude towards himself), mathesis (knowledge, relationship of self with others), parrhesiastes (telling the truth), metanoia (change of opinion), stultus (need to be extended) have an important place in Foucault's late philosophy. So, it will be revised together to bring a perspective to the field of philosophical counseling.