Çocuk dostu kentler: Bursa örneği
Child friendly cities: Bursa case
  1. Tez No: 697589
  2. Yazar: TÜRKAN AKBALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Çocuk Dostu Kentler: Bursa Örneği”başlıklı bu tez UNICEF'in dünya çapında başlattığı ve Türkiye'de İçişleri Bakanlığı'nın ortak olarak katıldığı, birçok ilde hayata geçirilen çocuklarla ilgili uygulamaları ele alan bir çalışmadır. Tezde Çocuk Dostu Kent, 54 maddeden oluşan BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşmesi'ndeki 4 temel madde doğrultusunda çocuk haklarının dünyada ve ülkemizdeki gelişimi örneklerle ele alınmıştır. Ülkemizde başlangıçta 2006-2010 yıllarını içeren Çocuk Dostu Kent modeli; Antalya, Bursa, Erzincan, Gaziantep, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Uşak'tan oluşan 12 pilot ilde yürütülmüştür. Bu illerden örnek olarak; Gaziantep, Antalya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon ve Bursa kentlerinde bulunan kamu, özel, sivil toplum kurumları ve yerel yönetimlerin çocuk dostu kent çalışmaları literatür taraması, doküman incelemesi yapılarak ele alınmıştır. Çalışmanın özelini oluşturan Bursa kentindeki çocuk dostu kent ve çocuklarla ilgili çalışmalar, bazı kamu, özel, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetim kuruluşlarındaki uzman kişilerle görüşmeler yapılmıştır. Özellikle Çocuk Hakları Sözleşmesindeki 4 temel maddeden oluşturulan yaşama, gelişme, korunma ve katılma hakları üzerinden yarı-yapılandırılmış mülakat sorularıyla görüşme teknikleri kullanılarak elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Child Friendly Cities: The Case of Bursa”, is a study that deals with the practices related to children, initiated by UNICEF around the world and implemented in many cities in Turkey with the joint participation of the Ministry of Interior. In the thesis, Child Friendly City, the development of children's rights in the world and in our country is discussed with examples in line with the 4 basic articles of the UN Convention on the Rights of the Child, which consists of 54 articles. In our country, the Child Friendly City model initially included the years 2006-2010; It was conducted in 12 pilot provinces consisting of Antalya, Bursa, Erzincan, Gaziantep, Karaman, Kayseri, Kırşehir, Konya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon and Uşak. As an example from these provinces; Child-friendly city studies of public, private, non-governmental organizations and local governments in the cities of Gaziantep, Antalya, Kayseri, Tekirdağ, Trabzon and Bursa were handled as literature review and document review. The child-friendly city in Bursa, which constitutes the specialty of the study, and studies related to children, interviews were conducted with experts in some public, private, non-governmental organizations and local government organizations. Principally, the data obtained by using semi-structured interview questions and interview techniques on the rights to life, development, protection and participation, which are formed from the 4 basic articles of the Convention on the Rights of the Child, were evaluated.