Ulusal yazında örgütsel inovasyonu etkileyen faktörlere yönelik çalışmalar üzerine sistematik bir yazın taraması
A systematic review on national litareture on factors affecting organizational innovation
- Tez No: 697597
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Değişim ve yenilik çağı, şüphesiz en çok kar elde etmek ve varlıklarını sürdürmek isteyen işletmeleri etkilemektir. Büyük küçük demeden, sürdürülebilir bir rekabet avantajı yakalamak isteyen tüm işletmeler için, yenilik ve değişime adaptasyon zorunluluk haline gelmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlar için değişimin kaçınılmaz hale gelmesi, inovasyon kavramını tartışılır hale getirmiştir. İşletmeler için inovasyon yapmanın zorunluluk haline gelmesiyle, inovasyonu geliştirme konusu önem kazanmıştır. Bu nedenle son yıllarda inovasyon ve örgütsel inovasyon konusu akademik yayınlara da sıkça konu olmaya başlamıştır. Bu çalışmada örgütsel inovasyonu etkileyen faktörler ile ilgili literatürdeki eksikliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda öncelikle inovasyon ve inovasyon ile ilişkili kavramlar teorik çerçevede ele alınmış olup daha sonra örgütsel inovasyon ve örgütsel inovasyonu etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ulusal yazında halen yeni bir kavram sayılan“inovasyon”ve“örgütsel inovasyon”kavramları ile ilgili yapılan çalışmalar sistematik yazın taraması yoluyla incelenip veri tabanına eklenmiştir. Konuyla ilgili makaleler sınıflanarak, sonuç kısmında örgütsel inovasyonu etkileyen faktörler ile ilgili yapılması gerekli görülen çalışmalar ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The time of change and innovation is undoubtedly affecting businesses that want to make the most of their profits and maintain their assets. Innovation and adaptation to change have become a necessity for all companies that want to achieve a sustainable competitive advantage without saying big or small. The fact that change is inevitable for all institutions and organizations has made the concept of innovation debatable. With innovation becoming a necessity for businesses, the issue of developing innovation has gained importance. For this reason, in recent years, innovation and organizational innovation have become a subject of academic publications. In this study, it was aimed to determine the deficiencies in the literature related to the factors affecting organizational innovation. In this context, firstly, innovation and the concepts that related to innovation are discussed in the theoretical framework and then organizational innovation and factors affecting organizational innovation are discussed. In the last part of the study, studies on the concepts of“innovation”and“organizational innovation”, which are still considered as a new concept in national literature, are examined and added to the database through systematic literature review. The articles related to the subject have been classified and suggestions have been made regarding the studies that are deemed necessary for the factors affecting organizational innovation.