Müşterek avarya
General average
  1. Tez No: 697612
  2. Yazar: AHENK ÇİÇEK SÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde dünya ticaretinin büyük bir kısmının denizyolu ile yapılması denizciliğin dünya ticareti üzerindeki önemini her daim canlı tutmaktadır. Deniz ticaretinin uluslararası özelliği, ortaya çıkan hukuki uyuşmazlıklara hangi kuralların uygulanacağı konusunda belirsizlikler ortaya çıkarmaktaydı. Bu belirsizlikleri ortadan kaldırmak için deniz ticaret hukukuna ilişkin uluslararası ortak kurallara ihtiyaç doğmuştur. Denizcilikte yaşanabilecek olan tehlikelere karşın yapılacak fedakârlık ve masrafların düzenlendiği müşterek avarya konusu 'York Anvers Kuralları' altında toplanarak çözüme kavuşturulmuştur. Günümüzde müşterek avarya müessesi bu kurallar bağlamında çözülmektedir. Türk Hukuku'nda müşterek avaryaya ilişkin düzenlemeler 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Bununla birlikte 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, York Anvers Kurallarına atıf yaparak müşterek avaryaya ilişkin hukuki uyuşmazlıkların York Anvers Kurallarına tabi olduğunu hüküm altına almaktadır. Bu çalışmada müşterek avaryanın özel türlerini ele almak amaçlanmıştır. Bu bakımdan müşterek avarya 6102 sayılı Türk Ticaret kanunu ve 2016 York Anvers Kuralları kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the fact that most of the world trade is carried out by sea keeps the importance of maritime on world trade alive. The international character of maritime trade revealed uncertainties about which rules would be applied to the legal disputes that arose. In order to eliminate these uncertainties, the need for international common rules on maritime law has arisen. The general average issue, which regulates the sacrifices and expenses to be made against the dangers that may be experienced within the scope of maritime trade, has been collected and resolved under the“York Antwerp Rules”. Today, the general average institution is solved in the context of these rules. The regulations regarding the general average in Turkish Law are included in the Turkish Commercial Code No. 6102. However, the Turkish Commercial Code No. 6102 refers to the York Antwerp Rules and stipulates that legal disputes regarding general average are subject to the York Antwerp Rules. In this study, it is aimed to deal with the special types of general average. In this respect, general average has been examined within the scope of Turkish Commercial Code No. 6102 and 2016 York Antwerp Rules.