Temel eğitimde disiplinlerarası yaklaşıma dayalı çevre eğitimi programının öğretmenlerin mesleki gelişimine etkisi
The effect of the environmental education program based on the interdisciplinary approach on the professional development of teachers in the basic education
- Tez No: 697613
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bir ülkenin refah seviyesini yükseltecek doğru bilgi iyi bir eğitim sistemi ile toplumdaki bireylere aktarılacaktır. Bu noktada eğitim sisteminin kalitesini artırmanın yolu, değişime her alanda olduğu gibi eğitim noktasında da gereken önemin verilmesinden geçmektedir. Hızla değişen dünyada eğitim sistemi içerisinde en fazla öneme sahip olduğu düşünülen alan ise öğretmen eğitimidir. Bu sebeple çalışmada disiplinlerarası çevre eğitimine yönelik hazırlanan mesleki gelişim programının temel eğitim düzeyinde görev alan okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine etkisi araştırılmıştır. Öğretmenlerin mesleki gelişimleri çevre öğretimi ile ilgili bilgileri, disiplinlerarası yaklaşım ile ilgili bilgileri, sınıf içi çevre öğretimi uygulamaları, çevre öğretiminde sınıf içi iletişimleri açısından incelenmiştir. Disiplinlerarası Çevre Eğitimi Programının (DÇEP) etkilerini derinlemesine ortaya koymak amacıyla çalışma nitel araştırmaların durum deseni ile yürütülmüştür. Çalışma grubuna aynı okulda görev yapan okul öncesi ve sınıf öğretmeni olmak üzere toplamda 4 öğretmen katılmıştır. Disiplinlerarası Çevre Eğitim Programında (DÇEP) öncelikli olarak öğretmenlerin 7 hafta boyunca çalıştaylara katılımı sağlanmıştır. Öğretmen çalıştayları teorik olarak bilgilendirme ve örnek uygulamalar şeklinde yürütülmüştür. Çalıştayların tamamlanmasından 3 hafta sonra sınıf içi öğretmen uygulamalarına geçilmiştir. DÇEP sınıf içi uygulamalarında etkinliklerin ilk 2'si araştırmacı desteğiyle öğretmen tarafından, diğer 3 etkinlik ise araştırmacı desteği olmadan öğretmen tarafından uygulanmıştır. Sınıf içi uygulanan etkinliklerden son etkinlik öğretmen tarafından tasarlanmıştır. DÇEP'nin sınıf içi uygulama süreci her bir öğretmen için toplamda 5 hafta sürmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı gözlem notları ve sınıf içi video kayıtları kullanılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulgularında öğretmenlerin çevre öğretimi bilgilerinde, disiplinlerarası yaklaşım ile ilgili bilgilerinde, sınıf içi çevre öğretimi uygulamalarında, çevre öğretimindeki sınıf içi iletişimlerinde gelişme olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre genel olarak öğretmenlere uygulanan mesleki gelişim programlarının yalnızca seminerlerle sınırlı kalmaması aynı zamanda sınıf içi uygulama sürecinin olması ve iş başı destekle öğretmenlerin gelişimlerinin izlenmesi önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER:Mesleki gelişim, disiplinlerarası yaklaşım, temel eğitim, okul öncesi eğitimi, sınıf eğitimi
Özet (Çeviri)
With a good education system, the proper information that will raise a country's welfare level will be transferred to individuals in the society. At this point, the best method to improve the educational system's quality is to prioritize reform in education, as in any other field. Teacher education is thought to be the most important field in the education system in today's quickly changing globe. As a result, the impact of an interdisciplinary environmental education professional development program on the professional development of pre-school and classroom teachers working at the basic education level was investigated in this study. Teachers' professional development was examined in terms of their knowledge about environmental education, their knowledge of interdisciplinary approach, in-class environmental teaching practices, and their in-class communication in environmental teaching. In order to reveal the effects of the Interdisciplinary Environmental Education Program (IEEP) in depth, the study was carried out with the case pattern of qualitative research. A total of 4 teachers, including pre-school and classroom teachers working in the same school, participated in the study group. Teachers' participation in the workshops for seven weeks was a goal in the Interdisciplinary Environmental Education Program (IEEP). Theoretical material and sample applications were presented during teacher workshops. In-class teacher practices began three weeks after the workshops were completed. The first 2 of the activities were implemented by the teacher with the support of the researcher, and the other 3 activities were implemented by the teacher without the support of the researcher. The teacher designed the final activity among the in-class activities. For each teacher, the IEEP in-class application procedure required a total of 5 weeks. Data was collected using a semi-structured interview form, researcher observation notes, and in-class video recordings in the study. The data was analyzed using content analysis and descriptive analysis methods. In the findings of the study, it was determined that there was an improvement in the teachers' environmental education knowledge, their knowledge about the interdisciplinary approach, their in-class environmental teaching practices, and their in-class communication in environmental teaching. According to the findings of the study, it is advised that the professional development programs applied to teachers in general should not be limited to seminars, but also to have an in-class application process and to monitor the development of teachers with on-the-job support. KEYWORDS:Professional development, interdisciplinary approach, basic education, pre-school education, classroom teacher.