Feminist alternatif medyada annelik: 5Harfliler ve Çatlak Zemin örnekleri
Motherhood in feminist alternative media: Examples of 5Harfliler and Çatlak Zemin
  1. Tez No: 697628
  2. Yazar: TUBA MAİDE ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezde feminist alternatif medyada anneliğin ele alınış biçimleri konu edilmiştir. Tezde, feminist literatürdeki annelik kavramı ayrıntılı olarak aktarıldıktan sonra dördüncü dalga feminizmin en önemli eylem alanı kabul edilen dijital-alternatif medyaya geçiş yapılmıştır. Günümüzde feministlerin bir araya gelerek oluşturduğu dijital platformlarda anneliğin nasıl ele alınıp tartışıldığını görmek amacıyla, Türkiye'deki internet ortamında feminist söylem ve politikaların geliştirildiği 5Harfliler ve Çatlak Zemin isimli dijital platformlardaki annelik konulu yazılar incelenmiştir. İki platformdaki yazılar da öncelikle tematik analize tabi tutulmuş ve yazılar için ortak tema başlıkları belirlenmiştir. Ardından, söz konusu başlıklar altında annelik konulu yazılar feminist eleştirel söylem analizi yapılarak incelenmiştir. Geleneksel medyadaki kadınlık ve annelik temsillerinin aksine iki platformda da birbirinden çeşitli annelik temsilleri ve farklı bakış açılarıyla ortaya konan tartışmalar olduğu görülmüştür. Annelik kavramının 5Harfliler ve Çatlak Zemin'deki ele alınış biçimleri hem dijital-alternatif medyaya hem de günümüz feminizmine dair önemli noktalara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ways in which motherhood is discussed in the feminist alternative media are mentioned. After the concept of motherhood in the feminist literature is explained in detail, digital-alternative media, which is considered the most important field of action of fourth- wave feminism, is explained. In order to see how motherhood is handled and discussed in digital platforms created by feminists today, articles on motherhood on the digital platforms called 5Harfliler and Çatlak Zemin, where feminist discourse and politics are developed on the internet in Turkey, were examined. The articles on both platforms were first subjected to thematic analysis then common theme titles were determined for the articles. Then, articles on motherhood under the titles were analyzed by making a feminist critical discourse analysis. Contrary to the representations of femininity and motherhood in the traditional media, it has been observed that there are various representations of motherhood and discussions with different perspectives on both platforms. The way the concept of motherhood is discussed in 5Harfliler and Çatlak Zemin points to important subjects about both digital-alternative media and today's feminism.