Real time monitoring of intrarenal pressure for endourological procedures
Endoürolojik işlemlerde gerçek zamanlı intrarenal basınç ölçümü
  1. Tez No: 697639
  2. Yazar: MAHMURE GÜL ŞAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL GÖKTAŞ, DOÇ. DR. MEHMET İLKER GÖKCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Endoüroloji, küçük dahili endoskopların ve aletlerin idrar yolunda ameliyatı görüntülemek ve gerçekleştirmek için kullanıldığı belirli bir üroloji uzmanlığını ifade eder. Bu tez çalışmasında endoürolojik işlemler sırasında intrarenal basıncı ölçümü amaçlanmıştır. İntrarenal basınçtaki artış perioperatif komplikasyonlara neden olma potansiyeline sahip olduğundan operasyon sırasında önemli bir parametre olarak izlenmelidir. Ameliyatlarda irrigasyon için salin solüsyon kullanılır. İrrigasyon sıvısı, ortaya çıkan taş tozu ve parçalarını taşırken idrar yolunun içinde net bir görüntü sağlar. İntrarenal basınçtaki artış piyelovenöz reflüyü tetikleyebilir ve bu nedenle toplama sistemindeki bakteri veya diğer endotoksinler sistemik kan akışına aktarılabilir. Bu, uzun süreli antibiyotik tedavisine, yoğun bakıma yatışa ve hatta ölüme yol açabilen bakteremi ve septik komplikasyonlara neden olabilir. Bahsedilen komplikasyonları önlemek için intrarenal basınç 40 cmH2O'nun altında tutulmalıdır. Bu çalışmada, farklı endoürolojik prosedürlerde gerçek zamanlı basınç değerini taramak için üreteral kateter ve üreteral girişim kılıfı ile bir basınç sensörü entegre edildi.
Özet (Çeviri)
Endourology refers to a specific area of urologic surgery, where small internal endoscopes and instruments are used to view and perform surgery on the urinary tract. In this thesis study, we aimed to measure the intrarenal pressure during endourological procedures. Since the increase in intrarenal pressure has potential to cause perioperative complications, it is an important parameter to be monitored during the operation. Saline solution is used for irrigation during endourologic procedures. The irrigation is crucial to maintain a clear image inside the urinary tract, while transporting the emerging stone dust and fragments. Increase in the intrarenal pressure can trigger pyelovenous reflux and therefore the bacteria or other endotoxins in the collecting system may be transferred to the systemic blood flow. This may result in bacteremia and septic complications which may lead to prolonged antibiotic therapy, intensive care unit admission, and even death. To prevent the mentioned complications, the intrarenal pressure should be kept below 40 cmH2O. In this study, a pressure sensor was integrated with ureteral catheter and ureteral access sheath to screen real-time pressure value in different endourological procedures.