Endoskopik kombine intrarenal cerrahi esnasındaintrapelvik basıncın sürekli ve gerçek zamanlı ölçümü
Continuous monitoring of intrapelvic pressure during endoscopic combined intrarenal surgery in real time
- Tez No: 902611
- Danışmanlar: PROF. DR. TZEVAT TEFIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaçlar Girişim sonrası gelişen septik komplikasyonlardan sorumlu tutulan intrarenal basıncın, endoskopik kombine intrarenal cerrahi esnasında gerçek zamanlı ölçülmesi, irrigasyon basıncı ile böbrek içi basıncın ilişkisi ve harici basınç ölçerler ile böbrek içi basıncın ortaya konulup konulamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler Endoskopik kombine intrarenal cerrahi planlanan 19 hastada, bükülebilir üreterorenoskop (f-URS) ile yapılan litotripsi süresince basınç ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Perkütan yerleştirilen Chiba iğnesi üzerinden intrarenal basınç ve f-URS üzerinden ölçülen irrigasyon sıvısı basıncı ölçülmüş. Bu iki basınç arasında korelasyon analizi yapılmıştır. İrrigasyon hattında bulunan puarın aniden gevşetildiği, içerisinde bulunan valf mekanizması sayesinde böbrek tarafından puara doğru geri akış olmayacağı için transdüsere böbrek içi basıncın anlık olarak yansıyıp yansımadığı değerlendirilmiştir. Bu anlarda irrigasyon hattında okunan anlık basınç değerinin böbrek içi basınçla olan korelasyonunun zamansal ilişkisi de değerlendirilmiştir. Bulgular Çalışmada toplam 3 saat 53 dakika 04 saniye süresince basınç kaydı yapılmıştır. Ortalama irrigasyon basıncı 56,59 mmHg, ortalama intrarenal basınç ise 34,14 mmHg olarak saptanmıştır. İrrigasyon hattının basıncı (P İrr ) ve intrarenal basıncın (P İRB ) maksimum değerleri arasında orta düzeyde (r: 0,49), serbest akış dönemlerindeki tüm ölçümlerde de P İrr ve P İRB arasında yine orta düzeyde (r: 0,506) bir korelasyon izlenmiştir. Puara ait valfin kapalı kalması için ölçümlerin %8'inde öne sürülen“puar bırak tekniği”uygulanmış. Bu dönemlerde ise irrigasyon hattındaki basıncın düştüğü en düşük değer ile P İRB arasında 3 saniyelik bir dönem boyunca yüksek düzeyde bir korelasyon saptanmıştır (r: 0.602-0,613). Sonuçlar İntrarenal basıncın harici transdüserler ile irrigasyon hattı üzerinden de ölçülebileceğine yönelik bulgular umut vadetmektedir. Ancak gelecek çalışmalarda daha geniş hasta gruplarıyla, basınç üzerine etki eden diğer değişkenlerin de monitörize edilmesi gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Objective We aimed to measure intrarenal pressure (IRP) during endoscopic combined intrarenal surgery which is responsible for infectious complication. We seeked to determine the relation between irrigation pressures and IRP. Furthermore we investigated the possible use of external pressure transducers to monitor IRP. Patients and Methods Pressure measurements were taken during lithotripsy using flexible ureterorenoscope (f-URS) for nineteen consecutive patients underwent endoscopic combined intrarenal surgery (ECIRS). Intrarenal and irrigation pressures were measured on the Chiba needle and at the entrence of f-URS working channel respectively. Correlation analysis used between the pressures on the Chiba needle and on the f-URS. Additionally, we investigated if IRP was reflected on the transduser connected to f-URS when the flow was temporarily interrupted because of the one way valve at the distal end of the pressure chamber. Results A total 3 hours 53 minutes and 04 seconds of measurements were recorded. Mean irrigation(P Irr ) and intrarenal pressures (P IRP ) were 56.59 mmHg and 34.14 mmHg respectively. Moderate correlations were observed between P Irr and P IRP during gravity irrigation periods (r: 0.506) and between the maximum levels of P Irr and P IRP (r: 0.49). During 8% of the measurement time, the suggested“pump release technique”was used which resulted in high level of correlation between P Irr and simultaneous P IRP for a 3 seconds period (r: 0.602 – 0.613) Conclusions The use of external pressure transducers on irrigation line to measure IRP seems promising but further studies with larger patients groups while monitoring other altering IRP are needed.