Gelişen ülke bağlamında işletmelerin kurumsal sosyal performansını etkileyen faktörler: Türkiye örneği
Factors affecting the corporate social performance of businesses in the context of emerging country: The case of Turkey
  1. Tez No: 697640
  2. Yazar: ELİF CEMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE AYLİN ATAAY SAYBAŞILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 438
Özet
Bu araştırmada, işletmelerin KSP seviyesine sektör seviyesi, firma seviyesi ve bireysel seviyede etki eden etmenlerin anlaşılması ve hangi meselelere ilişkin ağırlıklı olarak KSP faaliyeti yürüttüklerinin süreç, zaman ve paydaş boyutları açısından ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel analiz ve nicel analiz birlikte kullanılarak karma araştırma yöntemi uygulanmıştır. Nitel analiz sürecinde, içerik analizi yapılarak işletmelerin en çok toplum temasında KSP faaliyeti yürüttükleri, KSP faaliyetlerinin genellikle kısa vadeli olduğu ve iç paydaşlara odaklandığı tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise, medyanın hem sektör seviyesi hem firma seviyesinde normatif bir baskı aracı olarak işletmelerin toplam KSP seviyesine etki ettiği ve böylece kurumsal çevrenin işletmelerin KSP seviyesinde nispeten belirleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Buradan hareketle işletmelerin araçsal paydaş kuramı çerçevesinde hareket ettikleri ve paydaşların gözünde meşruiyeti artırmak amacıyla KSP faaliyeti yürütmeye yöneldikleri söylenebilir. Bununla birlikte, araştırma sonuçları, sosyo-duygusal zenginlik kuramında belirtilen saiklerin işletmelerin KSP seviyesi üzerinde etkisi olmadığına işaret etmektedir. Son olarak, bireysel seviyede, tepe kademeler kuramı çerçevesinde, CEO'ların çıktı fonksiyonunda tecrübeye sahip olmasının, işletmelerin KSP seviyesi üzerinde pozitif yönde anlamlı düzeyde etkiye sahip olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to understand the factors affecting the CSP level of the enterprises at the sector level, company level and individual level and to reveal the issues on which CSP activities are mainly carried out in terms of process, time and stakeholder dimensions. In the research, mixed research method was applied by using qualitative analysis and quantitative analysis together. In the qualitative analysis process, content analysis was conducted and it was determined that the enterprises mostly carried out CSP activities in the community theme, CSP activities were generally short-term and focused on internal stakeholders. As a result of the regression analysis, it has been determined that the media, as a normative pressure tool at both the sector level and the firm level, affects the total CSP level of the enterprises and thus the institutional environment plays a relatively decisive role in the CSP level of the enterprises. From this point of view, it can be said that enterprises act within the framework of instrumental stakeholder theory and they tend to carry out CSP activities in order to increase legitimacy in the eyes of stakeholders. However, the results of the research indicate that the motives specified in the socio-emotional wealth theory do not have an effect on the CSP level of the enterprises. Finally, at the individual level, within the framework of the upper echelons theory, it has been revealed that the experience of CEOs in the output function has a significant positive effect on the CSP level of the enterprises.