İvesi koyunlarında mitokondriyal cytochrome oxıdase (COX1) gen polimorfizmi
Polymorphism of cytochrome oxidase (COX1) gene of Awassi sheep
- Tez No: 697642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHADDİN KİRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa yöresi Tek Tek dağlarında yetiştirilen ve akrabalık ilişkisi bulunmayan İvesi ırkı koyunlarda mitokondriyal cox1 (cytochrome c oxidase subunit I) geninde moleküler analizler yapılmıştır. COX proteinleri, oksidatif fosforilasyonu düzenleyen mitokondriyal elektron taşıma zincirindeki son enzim olan sitokrom c oksidazın bileşenleridir. COX1 proteini cox1 geni tarafından kodlanır. Koyunlarda mitokondriyal COX1 proteini (NP_008480) 514 amino asitten oluşmaktadır. Koyun cox1 geni 1514 bp uzunluğundadır (Gen ID: 808251, lokasyon: 5332-6876). DNA izolasyonu, koyunlardan alınan kandan, kandan genomik DNA izolasyon kiti kullanılarak yapılmıştır. cox1 geninin PCR çalışmasında 761 bp uzunluğunda DNA fragmentleri elde edilmiştir. Mitokondriyal cox1 geninde DNA sekans analizi yapılmıştır. DNA dizi analizine göre, İvesi koyun ırkında cox1 geninin polimorfik olduğunu ve bu gen üzerinde; T432C, T453C, T570C ve T647C mutasyonları tespit edilmiştir. Koyun mitokondriyal COX1 protein modeli incelendiğinde, mutasyonların (silent) proteininin yapısı ve özelliğinde önemli değişimlere neden olmadığı tespit edilmiştir. Koyunlarda ilgili genomik bölgelere yönelik çalışmalarda mutayonların araştırılmasında yarar olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, molecular analyzes of mitochondrial cox1 (cytochrome c oxidase subunit I) gene were carried out in Awassi sheep breed in Tek Tek mountains of Şanlıurfa region. COX proteins are components of cytochrome c oxidase which is the final enzyme in the mitochondrial electron transport chain, regulates oxidative phosphorylation. The COX1 protein is encoded by the cox1 gene. In sheep, the mitochondrial COX1 protein (NP_008480) consists of 514 amino acids. The sheep cox1 gene is 1514 bp (Gen ID: 808251, location: 5332-6876). DNA was isolated from sheep by using genomic DNA isolation kit from blood. In the PCR study of the cox1 gene, 761 bp DNA fragments were generated. DNA sequence analysis was performed in the mitochondrial cox1 gene. According to DNA sequencing analysis, the cox1 gene was polymorphic in the Awassi sheep breed and T432C, T453C, T570C ve T647C mutations were detected on this gene. When the sheep mitochondrial COX1 protein model was examined, it was determined that mutations (silent) did not cause structural alteration and also not change properties of the protein. It would be useful to investigate mutations in sheep.