İvesi koyunlarında laktasyon süt verimini tahminde uygun kontrol aralığı ve kontrol sağım sayısının tespiti
The Determination of suitable test interval and test milking number to estimate lactation milk yield in awassi ship
  1. Tez No: 131313
  2. Yazar: FATMA IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İvesi Koyunlarında Laktasyon Süt Verimini Tahminde Uygun Kontrol Aralığı ve Kontrol Sağım Sayısının Tespiti Fatma IRMAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayhan ELÎÇtN Bu araştırmada, laktasyon süt verimi, kısmi laktasyon süt verimi, kontrol günü süt verimi ile atlamalı ve kümülatif süt verimleri arasındaki korelasyonları hesaplamak için, Ceylanpınar Tarım İşletmesi'ndeki üç elit sürüye ait 975 îvesi koyununun aylık kontrol sağım kayıtları kullanılmıştır. Laktasyon süt verimi Hollanda Metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Laktasyon süt verimi ve kısmi laktasyon süt verimleri arasındaki korelasyonlar 0.51 ± 0.028 ile 0.99 ± 0.004 arasında değişmektedir. Laktasyon süt verimini hesaplamak için kontrol günü süt verimleri kullanıldığında, toplam laktasyon süt verimi ile kontrol günü süt verimi arasındaki korelasyonlar 0.50 ± 0.028 ile 0.81 ± 0.019 arasında değişirken, laktasyon süt verimi ile kümülatif ve atlamalı süt verimleri arasındaki korelasyonlar 0.63 ± 0.025 ile 0.89 ± 0.014 arasında hesaplanmıştır. 2003, 31 sayfa ANAHTAR KELİMELER: îvesi, kısmi laktasyon, laktasyon, kümülatif süt verimi, kontrol günü süt verimi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION of SUITABLE TEST INTERVAL and TEST MILKING NUMBER TO ESTIMATE LACTATION MILK YIELD in AWASSI SHEEP Fatma IRMAK Ankara University Graduate School of Natural And Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ayhan ELÎÇÎN In this study, the monthly test milking records of 975 Awassi sheep belonging to three selected flocks in Ceylanpinar State Farm were used to estimate the correlations between lactation milk yield, part-lactation milk yield, test-day milk yield and cumulative - at intervals milk yield. Lactation milk yield was estimated by using Holland Method. The correlations between lactation milk yield and part-lactation milk yield varied from 0.51 ± 0.028 to 0.99 ± 0.004. When test-day milk yields were used for estimation of lactation milk yield, the correlations between test-day milk yield and total lactation milk yield ranged from 0.50 ± 0.028 to 0.81 ±0.019 whereas the correlations between milk yield and cumulative - at intervals milk yield ranged from 0.63 ± 0.025 to 0.89 ±0.014. 2003, 31 pages KEY WORDS: Awassi, part-lactation, lactation, cumulative milk yield, test-day milk yield.