Türk Medeni Kanununda ve uygulamada yoksulluk nafakası
Poverty alimony in Turkish Civil Code and practice
- Tez No: 697645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının konusunu“Türk Medeni Kanununda ve Uygulamada Yoksulluk Nafakası”oluşturmaktadır. Bu çalışmada yoksulluk nafakasının 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile değişen hali uygulamadaki konuya ilişkin kararlar doğrultusunda incelenmiştir. Yoksulluk nafakası, aile birliğinin korunması amacıyla yapılan düzenlemelerden biridir. Yoksulluk nafakası ile amaçlanan evlilik birliğindeki dayanışma ve yardımlaşma yükümlülüğünün evlilik birliği sonlandıktan sonra da devam etmesi ile boşanma sebebiyle yoksulluğa düşen eşin korunmasıdır. Yoksulluk nafakası düzenlemesi sosyal ve ahlaki gerekçelere dayanmaktadır. Yoksulluk nafakası düzenlemesine göre boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek olan eşe ekonomik durumu daha iyi olan eş talep halinde süresiz olarak yardım edecektir. Yoksulluk nafakası düzenlemesi zaman içinde yapılan eleştirilerin de etkisiyle değişikliğe uğramış ve mevcut halini almıştır. Son dönemde ise süresiz olarak ifadesi eleştirilerin odağı olmaktadır. Çalışmada öncelikle nafaka kavramı, nafakanın özellikleri ile diğer nafaka türleri açıklanmıştır. Devamında yoksulluk nafakası kavramı, yoksulluk nafakasının koşulları, yoksulluk nafakasına ilişkin kanundaki düzenlemeler ile uygulamalar Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında detaylı olarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed to explore the Poverty Alimony in Turkish Code Civil Code and Practice. Turkish Civil Code No. 4721 in particular has been examined and reviewed for the amendment of the provisions applied to this civil code. One of the regulations issued to protect the family union is Poverty alimony. This regulation exists in order to maintain solidarity, support and maintenance obligation which is valid throughout the life of a marriage even after the termination of the marriage and to limit any unfair economics effects of a divorce to the spouse who might be in an unfavorable situation financially as a result of the divorce. The regulation on the poverty alimony is based on the social, moral and ethical grounds. Poverty alimony on demand regulates that the spouse with lower earning which would fall into poverty due to divorce should be supported by the higher earning spouse for an indefinite period of time. There has been criticism around the term“indefinite”. Therefore, the regulation of poverty of alimony have been modified and took its current form. Initially in this study, the concept of alimony, characteristic of alimony and types of alimony have been explained. Subsequently, in the light of the Supreme Court applications the concept of poverty alimony, its conditions, the regulations with respect to the poverty alimony and its execution are explained in detail.