Türk Medeni Kanunu kapsamında yoksulluk nafakası
Poverty alimony within the scope of Turkish Civil Code
- Tez No: 680229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SERT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Aile hukuku, toplumun en temel yapıtaşlarından olan“aile”kurumuna ilişkin taraflar arasında doğabilecek anlaşmazlıkların çözüm yollarıyla ilgili hükümleri barındıran bir hukuk dalıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve T.C. Anayasasında aile kurumuna yer verilmiştir. Aile Hukuku mahiyeti gereği; toplum içerisindeki huzur, düzen ve aile birliğinin korunması için temel teşkil etmektedir. Ailenin yapılanmasında, aile kurumunun sona ermesindeki taraflar arası menfaatlerin dengelenmesi noktasında ve toplum düzeninin korunmasında aile hukuku önemli rol oynamaktadır. Aile kurumunun sona ermesiyle, yoksulluğa düşecek olan taraf lehine, diğer taraf aleyhine hükmedilen aile hukukunun alt başlıklarından olan yoksulluk nafakası kurumu düzenlenmiştir. Tezimizin konusu, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu kapsamında yoksulluk nafakasıdır. Türk Medeni Kanununda yoksulluk nafakasının düzenlendiği m. 175 hükmü ayrıntılarıyla incelenmiştir. Yoksulluk nafakasının getiriliş amacında sosyal ekonomik kaygılar yer almaktadır. Zayıfın güçlü olana karşı korunması, yoksulluk nafakasının temelinde yer alan düşüncelerden biridir. Yoksulluk nafakası; boşanma sebebiyle yoksulluğa düşecek veya düşme tehlikesi ile karşılaşacak olan tarafın, diğer taraftan kusurunun daha fazla olmaması kaydıyla mahkeme tarafından hükmedilen mali bir yardımdır. Yoksulluk nafakası, evlilik birliğinin devamı sürecinde eşlerin yardım ve dayanışma yükümlülüğünün boşanma sonrası da devamı olarak nitelendirilebilir. Yoksulluk nafakası boşanmanın mali sonuçları arasında yer almaktadır. Nafaka türleri arasında, bakım nafakaları üst başlığı altında yer alır. Tez çalışmamız kapsamında, yürürlükteki Türk Medeni Kanununda yoksulluk nafakası incelenmiş olup, 743 sayılı Eski Medeni Kanunumuz ile farklarına da değinilmiştir. Ayrıca uygulamada Yargıtay Kararları kapsamında yoksulluk nafakasının nasıl ele alındığına yönelik konuyla ilgili kararlara da yer verilmiştir. Tez çalışmamızda, nafaka kavramına, nafakanın hukuki niteliği ve özelliklerine değinilmiş; yoksulluk nafakasının başlangıcı, usul hükümleri ve sona erme şartları incelenerek çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Family law is a branch of law that includes provisions on there solution of disputes that mayar ise between the parties regarding the“family”institution, which is one of the most fundamental building blocks of society. Turkish Civil Code No. 4721 and T.C. The family institution is included in the Constitution. Due to the nature of Family Law; It is the basis for maintaining peace, order and family unity in the community. Family law plays an important role in the structuring of the family, in balancing the interests between the parties in the end of the family institution and in the protection of the socialorder. With the end of the family institution, the institution of poverty alimony, which is one of the subheadings of the family law ruled against the other party, has been arranged in favor of the party that will fallin to poverty. The subject of our thesis is poverty alimony with in the scope of the Turkish Civil Code numbered 4721. The provision of article 175 in the Turkish Civil Code regulating poverty alimony has been examined in detail. There are social economic concerns in the purpose of bringing alimony for poverty. Protecting the weak against the strong is one of the underlying considerations of poverty alimony. Poverty alimony; It is a financial aid that is ordered by the court, provided that the party that will fallin to poverty or face the danger of falling due to divorce, on the otherhand, is not more defective. Poverty alimony can be described as the continuation of the spouses' obligation to help and solidarity after divorce during the continuation of the marriage union. Poverty alimony is among the financial consequences of divorce. Among the types of alimony, it is under the heading of maintenance alimony. Within the scope of our thesis, poverty alimony in the current Turkish Civil Code has been examined, and its differences with our Former Civil Code numbered 743 have also been mentioned. Inaddition, in practice, within the scope of the Supreme Court Decisions, related decisions regarding how poverty alimony is handle dare also included. In our thesis, the concept of alimony, the legal nature and characteristics of alimony were mentioned; Our study has been completed by examining the beginning of poverty alimony, procedural provisions and termination conditions.