Afet yönetimi, afet lojistiği ve insani yardım lojistiği alanında yapılan tez çalışmalarının bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of thesis studies in the field of disaster management, disaster logistics and humanitarian aid logistics
- Tez No: 697648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık tarihi boyunca çok sık şekilde yaşanan, toplumu maddi ve sosyal açıdan etkileyen sorunların temelinde afet olayları yatmaktadır. Afet, meydana geldiği toplumun yaşam akışını sekteye uğratarak toplumun ilerlemesine engel olmaktadır. Meydana gelen afetlerde arzulanan, can ve mal kaybının hiç yaşanmamasıdır. Afetlerin olası etkilerini azaltabilmek amacıyla insanoğlu sürekli bir arayış ve çaba içerisindedir. Bu arayış ve çabanın en önemli unsuru afet yönetimi faaliyetleri olarak ifade edilmektedir. Ülkemizde 1999 Marmara Depreminden sonra afet yönetimi çalışmaları dinamizm kazanmıştır. Bu dönemden sonra sürekli biçimde yönetmelik, kanun ve planlar hazırlanmış, afet konusunda yapılan bilimsel çalışmalar artış göstermiştir. Herhangi bir bilim dalında meydana gelen gelişmeleri ortaya çıkarmanın en iyi yolu da ilgili bilim dalı alanında yapılan çalışmaları incelemektir Yapılan çalışmaların incelenmesi ilgili alandaki eğilimlerin ve eksik kısımların ortaya çıkarılmasında yol gösterici niteliktedir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı Türkiye'de afet yönetimi, afet lojistiği ve insani yardım lojistiği alanında yazılmış olan tezleri çeşitli parametreler açısından inceleyerek tezlerin bibliyometrik özelliklerini belirlemektir. Araştırmanın kapsamını YÖK'ün Ulusal Tez Merkezinden elde edilen afet yönetimi, afet lojistiği ve insani yardım lojistiği alanında yazılmış 332 tez oluşturmaktadır. Bu tezler vasıtasıyla elde edilen veriler bibliyometri yöntemi kullanılarak sayısallaştırılmıştır. Yapılan analiz neticesinde en çok tezin afet yönetimi konusunda ve afet süreci alt başlığında yazıldığı, tezlerin en çok 2019 yılında tamamlandığı, tezlerin büyük bir kısmının Türkçe ve yüksek lisans tezi olduğu, en fazla tez yazılan üniversitenin İstanbul Teknik Üniversitesi, en çok kullanılan yöntemin doküman analizi ve en çok tercih edilen analiz yönteminin diğer sayısal analiz ve modelleme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Disaster events lie on the basis of the problems that have been experienced frequently throughout the history of humanity and that affect the society financially and socially. Disaster hinders the life flow of the society in which it occurs and hinders the progress of the society. What is desired in disasters is that no loss of life and property occurs. In order to reduce the possible effects of disasters, human beings are in a constant search and effort. The most important element of this search and effort is expressed as disaster management activities. After the 1999 Marmara Earthquake in our country, disaster management studies gained an important dynamism. After this period, regulations, laws and plans were prepared continuously, and scientific studies on disasters increased. The best way to reveal the developments in any branch of science is to examine the studies carried out in the field of related science. The examination of the studies carried out is guiding in revealing the trends and missing parts in the relevant field. Therefore, the aim of this research is to determine the bibliometric characteristics of theses by examining the theses written in the field of disaster management, disaster logistics and humanitarian aid logistics in terms of various parameters. The scope of the research consists of 332 theses written in the field of disaster management, disaster logistics and humanitarian aid logistics obtained from the National Thesis Center of YÖK. The data obtained through these theses were digitized using the bibliometric method. As a result of the analysis, the most theses were written on disaster management and the sub-title of the disaster process, the most theses were completed in 2019, most of the theses were in Turkish and master thesis, Istanbul Technical University was the most used method, document analysis and It has been seen that the most preferred analysis method is other numerical analysis and modeling.