Deniz taşımacılığının afet yönetimi ve insani yardım süreçlerine etkisi: İskenderun bölgesi
Maritime transport, disaster management humanitarian aid İskenderun region
  1. Tez No: 931594
  2. Yazar: SEVİM ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de meydana gelen doğal ve insan kaynaklı afetler, geniş çaplı insani yardım faaliyetlerini ve etkin bir lojistik yönetimini zorunlu hale getirmektedir. Afet lojistiği kapsamında kritik bir yere sahip olan deniz taşımacılığı, büyük hacimli malzemelerin ekonomik ve hızlı bir şekilde taşınmasını sağlayarak afet yönetim süreçlerine önemli katkılar sunmaktadır. Ancak, mevcut araştırmalar deniz taşımacılığının afet lojistiğindeki rolünü genel hatlarıyla ele alırken, İskenderun Bölgesi özelinde bu konuyu detaylı bir şekilde inceleyen kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma, İskenderun'daki deniz taşımacılığı altyapısının afet yönetimi süreçlerine nasıl entegre edildiğini değerlendirmeyi ve karşılaşılan temel sorunları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmaya, İskenderun'daki liman yetkilileri, afet yönetimi alanında uzman kişiler, denizcilik fakültesi öğrencileri, insani yardım kuruluşları temsilcileri ve diğer kamu ve özel sektör çalışanları katılım sağlamıştır. Elde edilen veriler, frekans ve yüzde analizleri, ki-kare testi ve kelime bulutu analizi yöntemleriyle değerlendirilmiş, ayrıca konuyla ilgili kapsamlı bir literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, deniz taşımacılığının afet yönetiminde önemli bir lojistik destek sağladığını göstermektedir. Katılımcıların %63'ü, deniz taşımacılığının afet müdahale süreçlerinde yüksek veya çok yüksek düzeyde etkili olduğunu belirtmiştir. Deniz taşımacılığının, afet anında hızlı erişim, geniş kapasite ve düşük maliyet avantajları sunduğu tespit edilmiştir. Ancak, altyapı eksiklikleri, hazırlık süreçlerindeki yetersizlikler ve koordinasyon sorunları, limanların afet zamanlarında tam kapasiteyle kullanılmasını engelleyen başlıca sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, afet yönetimi süreçlerinde deniz taşımacılığının daha etkili bir şekilde kullanılabilmesi için bazı önlemler alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Liman altyapısının iyileştirilmesi, lojistik koordinasyonun güçlendirilmesi ve afet yönetimi planlarında deniz taşımacılığına daha fazla yer verilmesi önerilmektedir. Gelecek araştırmalarda, farklı bölgelerdeki limanlarla karşılaştırmalı analizler yapılması, deniz taşımacılığının diğer lojistik yöntemlerle entegrasyonunun daha ayrıntılı incelenmesi ve saha çalışmalarıyla gerçek vaka analizlerinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural and human-induced disasters occurring both globally and in Turkey necessitate large-scale humanitarian aid operations and effective logistics management. Maritime transportation, which plays a critical role in disaster logistics, significantly contributes to disaster management processes by enabling the economical and rapid transport of large volumes of goods. However, while existing research broadly addresses the role of maritime transportation in disaster logistics, there is a lack of comprehensive studies specifically examining this issue in the İskenderun region. This study aims to evaluate how the maritime transportation infrastructure in İskenderun is integrated into disaster management processes and to identify key challenges encountered in this context. A quantitative research method was adopted in this study, with surveys used as the primary data collection tool. Participants included port authorities in İskenderun, experts in disaster management, maritime faculty students, representatives of humanitarian aid organizations, and other public and private sector employees. The collected data were analyzed using frequency and percentage analyses, chi-square tests, and word cloud analysis. Additionally, an extensive literature review was conducted. The research findings indicate that maritime transportation provides significant logistical support in disaster management. A total of 63% of participants stated that maritime transportation is highly or very highly effective in disaster response processes. It was found that maritime transportation offers advantages such as rapid access, high capacity, and cost efficiency during disasters. However, infrastructure deficiencies, inadequacies in preparedness processes, and coordination issues emerge as major challenges that prevent ports from operating at full capacity during disaster situations. This study highlights the need for specific measures to enhance the role of maritime transportation in disaster management. It is recommended to improve port infrastructure, strengthen logistics coordination, and incorporate maritime transportation more comprehensively into disaster management plans. Future research should conduct comparative analyses with ports in different regions, explore the integration of maritime transportation with other logistics methods in greater detail, and include field studies with real-case analyses.