Terfenadin'in psikomotor performansa etkisinin psikometrik testlerle incelenmesi
Investigation of the effect of Terfenadine on psychomotor performance by using psychomotor tests
- Tez No: 69767
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
VII. ÖZETBu çalışmada, terfenadin'in psikomotor fonksiyonlar ve ruh hali ( mood ) üzerine olan etkileri pozitif kontrol feniramin maleat ve plasebo ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki cinsiyetten, 20-28 yaşları arasındaki 12 sağlıklı deneğe çitf-kör, Latin karesi düzenine göre terfenadin ( Sanofen Tablet 60 mg ), feniramin maleat ( Avil Tablet 25 mg ) ve plasebo ağız yolundan tek doz halinde, en az bir hafta ara ile uygulanmıştır. Her bir doz uygulamasından 0.5, 1, 2, 4, 6 saat sonra ve aynı zamanda her bir doz uygulamasından önce, deneklerden bir dizi objektif ve sübjektif psikometrik testi yapmaları istenmiştir. Ruh hali ( mood ) vizüel analog skalalar ile sübjektif olarak tayin edilirken; sayı sembol testi, sayı birleştirme testi, harf iptal testi, Stroop testi ve kart dağıtma testi psikomotor performans bozukluğunu değerlendirmek için kullanılan objektif testler olmuştur. Denekler feniramin aldıktan sonra bazal değere kıyasla, kendilerini daha yorgun ve daha dalgın hissetmişlerdir. Denekler terfenadin uygulamasından sonra kendilerini ilaç almadan önceki durumlarına göre, daha yorgun hissetmişlerdir. Plasebo uygulanması, sübjektif hislerde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Bazal değere göre, feniramin tüm objektif testlerde performans bozukluğuna yol açarken, terfenadin sayı sembol ve sayı birleştirme testlerinde, Stroop testi 1, 2, 3 ile kart dağıtma testi 1 ve 2' de anlamlı performans düşüşlerine yol açmıştır. Plaseboyu takiben sayı sembol ve sayı birleştirme testlerinde, Stroop testi 1, 2 ve 3'te bazal değere kıyasla anlamlı performans düşüşleri gözlenmiştir. Terfenadin ve feniramin uygulamasından sonra gözlenen performans düşüşleri ve ruh halindeki değişiklikler plasebo ile karşılaştırıldığında feniramin Stroop testi 3'te ve vizüel analog skalaların enerjik-yorgun, dalgın-açık zihinli skalalarında plasebodan farklı bulunmuştur. Terfenadin ve plasebo arasında hiçbir fark olmadığı saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar, genç sağlıklı gönüllülere ağız yolundan tek doz 60 mg terfenadin uygulanmasını takiben psikomotor performansta ve ruh halinde anlamlı bir değişikliğin ortaya çıkmadığını teyit etmektedir. 101
Özet (Çeviri)
VIII. İNGİLİZCE ÖZET ( SUMMARY )We have investigated the effects of terfenadine on psychomotor functions and mood in comparison with pheniramine maleat ( positive control ) and placebo. 12 healthy young volunteers (2 males, 10 females ), aged between 20-28 years were administered terfenadine 60 mg, pheniramine maleat 25 mg or placebo orally in a double-blind Latin square design. There was at least one week interval between each administration. 0.5, 1, 2, 4 and 6 hours after each dose and also pre-dose, subjects were requested to perform a series of objective and subjective psychometric tests. Digit symbol substitution test, number connection test, letter cancellation test, Stroop test and card sorting test were the objective psychometric tests used to evaluate the impairment of psychomotor performance, whereas subjective feelings were assessed by visual analogue scales. Compared to baseline, the subjects felt themselves more lethargic and muzzier after pheniramine. They were more lethargic also after terfenadine. Placebo didn't change any subjective measure of mood. Terfenadine caused significant performance decrements in digit symbol substitution test, number connection test, Stroop tests 1, 2 and 3 and card sorting test 1 and card sorting test 2 relative to baseline, whereas pheniramine impaired performance in all objective tests. Following placebo, significant performance decrements were observed in digit symbol substitution test, number connection test, Stroop tests 1, 2 and 3 relative to baseline. When the performance decrements and changes of mood observed after terfenadine and pheniramine were compared with placebo, pheniramine was found to be different statistically from placebo in Stroop test 3 and lethargic-energetic and muzzy-clear-headed scales of visual analogue scales. There was no statistically significant difference between terfenadine and placebo in any of the tests applied. Taken together, our observations confirm that no significant change of psychomotor performance and mood occur in healthy young voluteers following single oral dose of terfenadine 60 mg* 102