Bazı sübstitüe imidazolilmerkaptoasetiltiyosemikarbazid ve tiyazolidon türevlerinin yapısal özellikleri
Structural characteristics of some substituted imidazolylmercaptoacetylthiosemicarbazide and thiazolidone derivates
  1. Tez No: 69766
  2. Yazar: TAYLAN İYİKÖŞKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET 4,5-Difenil-2-merkapto-lH-imidazol türevlerinin analjezik, antiinflamatuar, antibakteriyel ve antifungal etkilerinin olduğu, 2-hidrazono-4-tiyazolidinon türevlerinin de hipnotik, antikonvülsan, antibakteriyel ve antifungal etkilerinin bulunduğu literatürde kayıtlıdır. Biz de bu çalışmamızda hem imidazol hem de tiyazolidon halkası taşıyan 2- (4,5-difenil-lH-inıidazol-2-ilmerkaptoaseu^drazono)-3-aMyaril-4-tiyazolidinon yapısında bir seri bileşiğin sentezini yapmayı amaçladık. Çalışmanın birinci bölümünde, benzoin ve tiyoürenin DMF'li ortamda ısıtılmasıyla kazanılan 4,5-difenil-lH,3H-imidazolin-2-tiyon (A)'un kloroasetik asid ile etkileştirilmesi sonucu elde edilen 4,5-difenil-lH-imidazol-2-ilmerkaptoasetik asid (B) önce asetik anhidrit ile ısıtılarak 5,6-difenilimidazo[2,l-b]tiyazol-3-on (C) hazırlanmış, daha sonra bu bileşik hidrazin hidrat ile ısıtılıp hidrazinolize uğratılarak 4,5-difenil-lH- imidazol-2-ilmerkaptoasetik asid hidrazidi (D) kazanılmıştır. Hidrazid türevi (D) alkil ya da aril isotiyosiyanatlarla reaksiyona sokularak 1- (4,5-difenil- 1 H-imidazol-2-ilmerkaptoasetil)-4-alkil/ariltiyosemikarbazid yapısında altı yeni bileşik (madde I-VI) elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, sentezlenen tiyosemikarbazid türevleri (madde I- VI) etil ct-bromoasetat ile etkileştirilerek beş yeni, 2-(4,5-difenil-lH-imidazol-2- ilmerkaptoasetilhidrazono)-3-alkil/aril-4-tiyazolidinon türevi bileşik (madde VII-XI) kazanılmıştır. Sentezlenen bileşikler (madde I-XI)'in yapılan, elementel analiz sonuçları ve UV, İR, H-NMR ve kütle spektral verileri ile doğrulanmıştır. Maddelerin UV spektrumlarında ana yapıdan ileri gelen iki absorbsiyon maksimumu bulunmaktadır. Bu maksimumlar tiyosemikarbazidler (madde I-VI)'de 220-225 nm ve 240-285 nm arasında gözlenirken tiyazolidinon türevleri (madde VII- XI) 'nde 221 nm ve 268-272 nm arasında saptanmaktadır. 100I Maddelerin KBr içinde alman IR spektrumlarında, fonksiyonel gruplara ait absorbsiyon bandları gözlenmeleri gereken alanlarda belirlenmiştir. Tiyosemikarbazidler (madde I-VI)'de, imidazol, amid ve tiyoamid N-H gerilme bandları 3330-3264 cm“1 ve 3184-3151 cm”1 alanında saptanırken amid C=0 gerilme bandı 1684-1677 cm“1 'de, tiyoamid C=S gerilme bandı ise 1202-1186 cm'1 alanında belirlenmiştir. Tiyazolidinon türevleri (madde VII-XI)'nde imidazol ve amid N-H gerilme bandları 3439-3291 cm”ve 3193-3160 cm“ arasında izlenirken, hareket maddelerinde 1684-1677 cm”1 arasında saptanan amid C=0 gerilme bandlan bu bileşiklerde 1689- 1670 cm“ arasında gözlenmekte ve bu bandlara ilave olarak 1734-1703 cm”arasında saptanan ikinci OO gerilme bandının varlığı tiyazolidinon halkasının kapandığım doğrulamaktadır. Tiyosemikarbazidler (madde I-VI)'in NMR spektrumlarında SCH2CO grubu metilen protonları 3.77-3.94 ppm arasında singlet olarak sinyal verirken tiyazolidinon türevleri (madde VII-XI)'nde halka dışı SCH2CO protonları 3.67-3.94 ppm, halka içi SCH2CO protonları ise 3.80-4.1 1 ppm arasında gözlenmektedir. N^de alkil içeren I-II bileşiklerinde CON'HN^cWhR grubu N*-H, N2-H ve N -H protonları sırasıyla 7.30-7.96 ppm, 9.05-9.20 ppm ve 10.14-10.35 ppm arasında singlet olarak sinyal verirken N^de aril içeren III- VI bileşiklerinde İS^-H ve N2-H protonlan 9.54-10.85 ppm arasında singlet olarak gözlenmektedir. N -H ve imidazol N- H protonlan sırasıyla 10.42-12.17 ppm ve 12.40-13.08 ppm arasında singlet olarak saptanmaktadır. Tiyazolidinon türevleri (madde VII-XI)'nde CONH protonu 10.58-11.26 ppm, imidazol N-H protonu 12.17-12.65 ppm arasında izlenmektedir. Tiyosemikarbazid türevlerinden madde IV ve V'in El yöntemi ile alman kütle spektrumlannda maddelerin kolay parçalanmalan nedeniyle moleküler iyon piki gözlenmemekte, literatür verilerine uygun olarak tiyoamid bağımn kopması ve hidrojen kayması ile m/z 324 ve isotiyosiyanat iyonları saptanmaktadır. 101Tiyazolidinon türevleri (madde VII-XI)'nde de ortak parçalanma yollan gözlenmekte, bileşiklerde ya amid bağı bölünmesi ya da amid bağı bölünürken hidrojen kayması ile m/z 293 ya da m/z 292 iyonları oluşmaktadır. N-N bağının kopması ile m/z 308 iyonu meydana gelirken hem tiyoeter hem de N-N bağımn kopması sonucunda m/z 219 ve M-308 iyonları gözlenmektedir. Oluşan bu iyonlar m/z 265, 264, 252, 251, 234, 233, 208, 207, 193, 192, 178, 119, 118, 117 ve 89 iyonlarına parçalanmaktadır. Bileşiklerin antimikrobiyal etklerinin olabileceği düşüncesi ile prototip olarak seçilen IV-V ve X-XI bileşiklerinin antimikrobiyal etkileri E.Coli ATCC 8739, S. aureus ATCC 6538, P. aeruginosa ATCC 1539, K.pneumoniae ATCC 4352 ve C. albicans ATCC 1023 1 'e karşı incelenmiş ancak belirgin bir aktivite saptanamamıştır. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY 4,5-Diphenyl-2-mercapto-lH-imidazole derivatives demonstrate antiinflammatory, antibacterial and antifungal activity. Furthermore 2-hydrazono-4-thiazolidinone derivatives are associated with hypnotic, anticonvulsant, antibacterial and antifungal properties. In this work we aimed the synthesis of new structures bearing the imidazole and thiazolidinone systems in a single molecule and prepared 2-(4,5-diphenyl-7//-imidazol~ 2-ylmercaptoacetylhydrazono)-3-alkyl/aryl-4-thiazolidinones to investigate their antimicrobial activity. 4,5-Diphenyl-lH, 3H-imidazole-2-thione (A), obtained from the reaction of benzoin and thiourea in DMF, was treated with chloroacetic acid to afford 4,5-diphenyl- lH-imidazol-2-ylmercaptoacetic acid (B) which then was cyclized to 5,6- diphenylimidazo[2,l-b]thiazole-3-one (C) by acetic anhydride. Hydrazinolysis of (C) yielded 4,5-diphenyl-lH-imidazol-2-ylmercaptoacetic acid hydrazide (D). Reaction of D with alkyl/arylisothiocyanates furnished six new l-(4,5-diphenyl- 1 H-imidazol-2-ylmercaptoacetyl)-4-alkyl/arylthiosemicarbazides (I- VI). Thiosemicarbazide derivatives (I-VI) were cyclized with ethyl bromoacetate to yield five new 2-(4,5-diphenyl-lH-imidazol-2-ylmercaptoacetylhydrazono)-3- alky 1/ary 1-4-thiazoidinones ( VII-XI). The structures of I-XI were determined by spectroscopic (UV, IR, 'H-NMR, EIMS) and analytical (C,H,N) methods. The UV spectra of thiosemicarbazide derivatives (I-VI) displayed two maxima at about 220-225 and 240-285 nm. The thiazolidinones (VII-XI) also showed two bands at 221 and 268-272 nm. The IR spectra of compounds (I-VI) displayed the imidazole, amide and thioamide N-H bands at about 3330-3264 and 3184-3151 cm“1 region. The amide C=0 103and the thioamide C=S stretching bands of the same compounds were observed at about 1684-1677 cm”1 and 1202-1186 cm“1, respectively. Thiazolidinone derivatives (VII-XI) displayed the imidazole and amide N-H bands at about 3439-3291 and 3193-3160 cm”1. The exocyclic amide C=0 absorbed in the 1689-1670 cm“1 region. Additional C=0 absorptions in the 1734-1703 cm”1 region which were characteristic for thiazolidinones further confirmed cyclization to the expected structures. The 'H-NMR spectrum of I-IV displayed the methylene protons of the SCH2CO group at about 3.77-3.94 ppm as a singlet. In the cyclic products VII-XI the methylene protons of the exocyclic SCH2CO group absorbed at about 3.67-3.94 ppm whereas the methylene protons of the endocyclic SCH2CO group absorbed at about 3.80-4.1 1 ppm. N4-H, N2-H and N*-H protons of I and II which are N^alkylsubstituted derivatives resonated as singlets at about 7.30-7.96, 9.05-9.20 and 10.14-10.35 ppm, respectively. The N^H and N2-H protons of III-VI which are N^arylsubstituted derivatives resonated as singlets at about 9.54-10.85 ppm. The N'-H and imidazole N-H protons absorbed as singlets at about 10.42-12.17 and 12.40-13.08 ppm. The CONH and the imidazole N-H protons of the cyclic products VII-XI were observed at about 10.58-1 1.26 ppm and 12.17-12.65 ppm, respectively. The EIMS of thiosemicarbazide derivatives IV-V did not show the molecular ions presumably due to the instability of the molecular ions under EI conditions. Excessive fragmentation involving the cleavage of the thioamide linkage and hydrogen migration yielded ions at m/z 324 and isothiocyanates which were in accordance with the literature. Compounds VII-XI which are thiazolidinone derivatives fragmented via a common pathway. Thus rupture of the amide bonds or hydrogen migration accompanying the cleavage of the cited bond yielded ions at m/z 293 or 292. The rupture of the N-N bond yielded the ion at m/z 308 whereas cleavage of the thioether 104and N-N bonds led to the ions at m/z 219 and M-308. These ions further fragmented to yield ions at m/z 252, 251, 265, 264, 234, 233, 208, 207, 193, 192, 178, 119, 118, 117 and 89. Selected members from both series (compounds IV,V,X and XI) were investigated for antimicrobial activity against E.coli ATCC 8739, S.aureus ATCC 6538, P.aeruginosa ATCC 1539, ^pneumoniae ATCC 4352 and C.albicans ATCC 10231 but no significant activity was encountered. 105