Hava araçlarında anten etkileşim problemine karşı yüksek güç dayanımlı ve PIN diode ile ayarlanabilen VHF bant geçiren süzgeç tasarımı
High power tunable band pass filter design using PIN diode in VHF band against antenna coupling problems on aircrafts
- Tez No: 697706
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPARSLAN ÇAĞRI YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, İnsansız Hava Aracı veya benzeri platformlarda kullanılan telsizlerin, röle fonksiyonu icra edilirken antenler arası oluşan etkileşim problemine karşı ayarlanabilir bant geçiren filtre tasarımı gerçekleştirilmiştir. Filtre tasarımı 118-136 MHz olan ATC bandına göre yapılmıştır. Filtrenin hem gönderici hem de alıcı hattını filtreleyebilmesi ve yüksek güç dayanımına sahip olması gerekliliği sebebiyle filtrede kullanılan elemanlar yüksek güç dayanımlı seçilmiştir. Kapasitif değişkenliği sağlayan ayarlanabilir eleman olarak ise bu özellikleri barındıran PIN diyot seçilmiştir. Yapılan tasarım ve simülasyon çalışmalarının ardından filtrenin PCB kartı üretilmiştir. Üretilen kartın S-Parametre ölçümleri ve bant içerisindeki kayma performansı Network Analizör cihazı kullanılarak incelenmiştir. Ek olarak filtrenin güç dayanım karakteristiğini belirlemek amacıyla RF Sinyal Jeneratör ve güç yükseltici kullanılarak 42 dBm güce kadar dayanımı test edilmiştir. Son olarak filtre gerçek ortamda telsize bağlanarak röle fonksiyonu icra edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a tunable band-pass filter was designed in 118-136 MHz VHF band to eliminate coupling problem between the antennas while performing the relay function of the radios used in Unmanned Aerial Vehicles or similar platforms. High power handling components were selected in filter design to use filter both receiver and transmitter lines. Therefore, PIN diode was used in the filter design as a tunable element to provide capacitive variability. After the design and simulation developments were completed, PCB of the filter was produced. S-Parameter measurements of the board and its tuning performance in the band were examined by using the Network Analyzer device. In addition, RF power was applied to filter input gradually by using RF Signal Generator, power amplifier and attenuator in order to determine the power handling characteristic of the filter. Finally, the filter was connected to the radio and the relay function was performed.