Determination of fiber concrete toughness capacity using triangle plate method
Üçgen plaka yöntemi kullanılarak lifli betonun tokluk kapasitesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 697712
  2. Yazar: IBRAHIM ABDELMONEIM MOHAMMED HAMED HAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnşaat teknolojisinin hızlı büyümesi, betonun çatlama sonrası davranışını iyileştirmek için daha etkili malzemelere olan talebi artırmıştır. Betonun mekanik özelliklerini iyileştiren betona lif eklenmesinin etkin katkısı göz önüne alındığında, lif takviyeli betonun çatlama sonrası davranışını belirlemek ve araştırmak için yoğun çalışmalar yapılmıştır. Lifleri betona dahil etmenin temel faydalarından biri, enerji emme kapasitesini arttırmaktır. Bu nedenle betonun enerji emilimini belirlemek için farklı test yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışma, fiber takviyeli betonun tokluğunu belirlemek ve karakterize etmek için kullanılan iki farklı test yöntemini karşılaştırmak için yapılmıştır. Beton hacmine göre %0, %0,3, %0,6 ve %0,9 gibi çeşitli lif dozajları eklenmiştir. Tokluk, yöntemin özelliklerine göre 25 mm sapmaya kadar numunelere yük uygulanarak Üçgen Plaka Yöntemi ve EFNARC test yöntemi kullanılarak belirlenir. Buna göre, yük-sehim eğrisi altında kalan alan hesaplanarak belirtilen sehime kadar tokluk belirlenir. İki test yöntemi,emilen enerji ve sonuçların değişkenliği dikkate alınarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of construction technology has increased the demand for more effective materials to improve post-cracking behavior of concrete. Considering the effective contribution of adding of fibers to the concrete that enhances the mechanical properties of the concrete, intensive studies have been carried out to determine and investigate post cracking behavior of fiber-reinforced concrete. One of the main benefits of including fibers in the concrete is to enhance the energy absorption capacity. For that reason, different test methods are used to determine the energy absorption of the concrete. This study is carried out to compare two different test methods which are used to determine and characterize the toughness of the fiber-reinforced concrete. Various dosages of fibers such as 0%, 0.3%, 0.6%, and 0.9% were added by volume of concrete. The toughness is determined using the Triangular Plate Method and EFNARC test method by applying the load on the specimens up to 25 mm in deflection according to the specifications of the method. Accordingly, the toughness is determined up to the specified deflection by calculating the area under the load-deflection curve. The two test methods were compared considering the absorbed energy and the variability of the results.