Corporeal bodies beyond borders: Experiences of migrant Filipina nannies in Turkey
Sınırların ötesinde bedenler: Filipinli bakıcıların Türkiye'deki deneyimleri
- Tez No: 697714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Filipinli bakıcılar, son on yılda Türkiye‟deki üst sınıf işverenler arasında bir trend haline gelmiştir. Bu çalışma Filipinli bakıcıların Türk işverenlerin evlerinde çalışırken ki deneyimlerini ve koşullarını incelemektedir. Araştırmanın asıl amacı, ev içinde sınırları belirlemek için bakıcılar tarafından kullanılan taktikleri ve başa çıkma yöntemlerini aynı zamanda da işverenler tarafından başvurulan stratejileri keşfetmektir. Çalışma sırasında, Filipinli bakıcıların fiziksel, psikolojik ve sosyal durumları da araştırılacaktır. Filipinli bakıcılar ve Türk işverenler ile derinlemesine mülakatlar yapılarak niteliksel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları işverenlerin değişen tutum ve beklentilerine göre bakıcıların farklı koşullar altında ve dolayısı ile çeşitli psikolojik ve fiziksel durumlarda olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda COVID-19 pandemisinin istihdam ilişkisi, çalışma koşulları ve Türkiye'deki Filipinli bakıcıların deneyimi üzerindeki etkisine de odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hiring migrant Filipina nannies has become a trend among upper-class employers in Turkey within the last decade. This thesis explores the experiences and working conditions of migrant Filipina nannies while working for Turkish employers. The main goal of this research is to discover tactics and coping mechanisms of Filipina nannies and also the strategies that Turkish employers use in setting the boundaries in the household. The physical, psychological and social wellbeing of the nannies are also investigated. The study relies on qualitative methods particularly in-depth interviews with Filipina nannies and Turkish employers. The results point out that the employers have certain attitudes towards nannies and expectations from them which create psychological and physical difficulties for the nannies. The thesis also focuses on the impact of COVID-19 pandemic on the dynamics of the employment relationship, working conditions and the overall experiences of the Filipina domestic workers in Turkey.